Debatt ● lind, lund, søreide, whittaker
Opprop: Slå ring rundt norsk forskning
«Å sette prioriterte forskningsprosjekter på vent, kan gi alvorlige konsekvenser for norsk forskning.»
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
Forskning er avgjørende for å løse de store samfunnsutfordringene Norge og verden står overfor. Norge står foran en krevende, grønn omstilling til et liv etter oljen, som vil kreve store investeringer i kunnskap, teknologi og innovasjon.
Norsk samfunnsberedskap er helt avhengig av sterke forskningsmiljøer, hvis vi skal være forberedt på en ny pandemi eller nye sikkerhetsutfordringer i framtiden. Forskning er en langsom og kompleks prosess, og det tar tid å bygge opp fremragende forskningsmiljøer. Investerer vi mindre i forskning i dag, vil vi få mindre tilbake i tiårene foran oss.
Uroen rundt Norges forskningsråd og norske forskningsbevilgninger gir grunn til bekymring. Å sette prioriterte forskningsprosjekter på vent, kan gi alvorlige konsekvenser for norsk forskning.
Det vil også ramme en generasjon av unge forskere som er helt avhengig av ekstern finansiering. Uroen rundt Norges forskningsråd kommer på toppen av en allerede mangelfull forskningssatsing.
Investerer vi mindre i forskning i dag, vil vi få mindre tilbake i tiårene foran oss.
I statsbudsjettet for 2022 ble bevilgningene til universitetene og høgskolene kuttet med over 1 milliard kroner. Også fremtiden til flere viktige byggeprosjekter i kunnskapssektoren, er nå høyst usikker.
Vi krever derfor:
1. Stortinget må samle seg om en løsning som sikrer løpende, forutsigbar og langsiktig finansiering av norsk forskning.
2. Norske forskningsbevilgninger må styrkes. Over tid bør forskningsbevilgningene opp på samme nivå som våre naboland.
3. Styringen av norsk forskning må bygge på prinsippet om akademisk frihet for forskerne, faglig autonomi for institusjonene, og dialog og samarbeid mellom myndigheter og organisasjoner.
Nylige artikler
Dei er i gang med andre runde i arbeidslivet: — Kan ikkje berre gå heime
To studentar vart drepne i masseskyting under eksamen
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
Ikke legg ned Akademisk dugnad
NTL og de andre
Mest leste artikler
Delstaten Florida boikotter fem norske universiteter
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Svarer «langsom professor»: — Ikke mulig å drive toppforskning med norsk arbeidsmoral
Hardt ut mot stempel som ekstrem. — Orwellsk nytale
Benedikte Moltumyr Høgberg er Årets navn i akademia