Synlighetsrangering
UiO best blant de norske, Harvard og Stanford på topp i verden
Universitetsrangeringen Webometrics har vurdert synligheten til 31.000 universiteter og høgskoler. Sjekk resultatet her.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Universitetsrangeringen Webometrics har vurdert synligheten til 31.000 universiteter og høgskoler på hvor mye innhold av forskningsartikler og annen forskningsrelatert informasjon som ligger åpent tilgjengelig på internett.
I Norge er det Universitetet i Oslo (UiO) som innehar førsteplassen, mens NTNU og Universitetet i Bergen (UiB) følger på plassene bak.
Det var Uniforum som omtalte rangeringen først.
Nettavisen forteller at UiO har ramlet tre plasser ned på den europeiske listen, fra 16. plass til 19. plass.
Blant de nordiske landene ligger UiO på 3. plass bak Universitetet i Helsingfors og Københavns Universitet.
Harvard og Stanford topper
De tre beste universitetene i Europa er University og Oxford, University og Cambridge og University College London.
På verdensbasis er det USA som dominerer med Harvard University på topp, Stanford University på 2. plass og Massachusetts Institute of Technology på 3. plass.
Dataene som rangeringene er basert på er samlet inn mellom 1. juli og 20. juli i år.
Andre resultater
På listen over de europeiske universitetene og høgskolene, der UiO altså ligger på 19. plass, er NTNU på 58. plass, UiB på 60. plass, UiT Norges arktiske universitet på 199. plass, NMBU på 392. plass, Universitetet i Stavanger på 409. plass, Universitetet i Agder på 468. plass og OsloMet på 483. plass, Universitetet i Sørøst-Norge på 587. plass, Handelshøyskolen BI på 591. plass og Nord universitet på 745. plass.
Høgskolen i Østfold er på 769. plass, Norges idrettshøgskole på 780. plass, Høgskolen i Innlandet på 789. plass, Universitetssenteret på Svalbard på 959. plass, Høgskolen i Molde på 1063. plass, Høyskolen Kristiania på 1081. plass, VID Vitenskapelige høgskole på 1217. plass.
Øvrige norske utdanningsinstitusjoner er enten lengre nede på listen eller ikke vurdert.
Webometrics er en del av det spanske forskningsrådet, og måler i hovedsak hvor synlig og tilgjengelig et universitet er på internett. Det dreier seg både om nettsider, forskningsartikler og annet materiell som universitetene utgir, skriver Uniforum.
Nyeste artikler
Lover nytt selvstendig Horisont Europa — men for tidlig å juble
May-Britt Moser misbrukt i avansert KI-svindel
Den solidariske stemmen vi trenger i UiOs universitetsstyre
Her demonstrerer høgskolen mot drepte barn på Gaza
Hvorfor krever opptaket at vi skal rangere skolebarn?
Mest lest
Curt Rice slår alarm om Fulbright: — Programmet kan bryte sammen
Veilederen leste artikkelen for dårlig. Ble felt for vitenskapelig uredelighet
Rita (25) vurderte å droppe ut. Det ville hun tapt mye penger på
Skjerpet sikkerheten etter at mann stalket ansatte og opptrådte truende
Akademisk frihet i fritt fall: — Kanselleringskultur på steroider