sykepleie
Tilbyr sykepleiestudenter 5.000 kroner ekstra i måneden
Vinje kommune tar grep for å løse personellkabalen. Nå vil de betale sykepleiestudenter for å ha deltidsstilling i kommunen.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Behovet for sykepleiere øker stadig, og særlig i sommer var det manko på arbeidskraft på ulike sykehus over hele landet.
For å friste sykepleiestudenter opererte flere sykehus og helseinstitusjoner med såkalt sommerbonus for studenter som ønsket å jobbe i sommer. Noen steder i landet var bonusen så høy som opp mot 5.000 kroner per uke man var i jobb.
Nå er sommeren over, men behovet for sykepleiere, særlig i enkelte kommuner og regioner, er fremdeles høyt.
Feriejobb og bindingstid
Vinje kommune i Vestfold og Telemark fylke har de siste årene manglet helsefaglig personell og har måttet leie inn vikarbyråer for å få turnusen til å gå opp.
Nå har kommunen besluttet at de vil tilby sykepleiestudenter som ønsker å jobbe i kommunen et ekstra stipend på 5.000 kroner i måneden, skriver Telemarksavisa.
Avgjørelsen ble tatt i et kommunestyremøte 15. september, der det blant annet ble lagt frem tall for hvor mye penger kommunen hadde brukt på å leie inn personell til nå i år; over tre millioner kroner.
Som et første steg for snarest å tilknytte seg nye sykepleiere til kommunen, foreslår rådmannen å etablere en ordning der kommunen tilbyr økonomisk støtte til sykepleiestudenter gjennom studietiden.
Stipendet på 5.000 kroner i måneden er tiltenkt fulltidsstudenter, og skal gis fra september til juni mot at studentene binder seg til helgearbeid hver tredje helg, samt ferievikariat under utdanningen og en bindingstid på to år etter endt utdanning, skriver Telemarksavisa.
Ny studieplan
Den totale kostnadsrammen for fem stipend i tre år blir 750.000 kroner.
I sakspapirene kommer det også fram at det kan være aktuelt å tilby stipend til studenter som er på 2. eller 3. året med de samme vilkårene, men her også er bindingstiden to år med tanke på omfanget av den økonomiske støtten, presiseres det.
Universitetet i Sørøst-Norge jobber med å utvikle en bærekraftig sykepleieutdanning med et fleksibelt og desentralisert studietilbud i distriktskommuner i tidligere Telemark og Buskerud fylker.
— Vi holder på med siste innspurt på studieplanen nå, sier leder for prosjektet, Hilde Eide til Telemarksavisa.
Nylige artikler
Reagerer på høye poengkrav. — Haster å få på plass nytt opptakssystem
Hvorfor faller søkertallene til IKT-utdanningene?
Poengkrav til værs for sykepleie. Men Jenny (22) kom inn på drømmestudiet
Europa satser på livsvitenskap – Norge må ikke bli stående igjen
Fikk tommel ned for ny jusutdanning
Mest leste artikler
Vi drukner i verdiløse publikasjoner
Fakultetsdirektøren fyrte løs mot LinkedIn. Nå raser debatten
Klamt og kleint på LinkedIn
Reagerer på framstilling av mannlige studenter:— Hersketeknikk
30 grader på kontoret. — Nå gir jeg opp