Opptak
Over 7000 får tilbud om studieplass i suppleringsopptaket
Mandag offentliggjorde Samordna opptak suppleringsopptaket for det kommende studieåret.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Etter årets suppleringsopptak til universiteter og høyskoler har 81,7 prosent av søkerne fått tilbud om studieplass, 2 prosentpoeng flere enn ved hovedopptaket.
Totalt har nå 113.514 personer fått tilbud om studieplass via Samordna opptak. Dette utgjør 81,7 prosent av de kvalifiserte søkerne, samme prosentandel kvalifiserte som etter suppleringsopptaket i fjor.
Samordna opptak opplyser til NTB at det ikke er store endringer i årets suppleringsopptak sammenlignet med tidligere år.
I suppleringsopptaket er det sendt ut 12.107 tilbud, der noen søkere får flere tilbud. 7456 ulike søkere får nå tilbud, av dem 3394 er søkere som sto uten tilbud i hovedopptaket.
I tillegg har 2963 personer fått tilbud om studieplass på en høyere prioritet enn den de opprinnelig fikk. Disse mister da det gamle tilbudet.
Det er også 2975 søkere som har fått tilbud om plass etter å ha søkt på ledige studieplasser.
Det er nå 16.532 kvalifiserte søkere som fremdeles er med i opptaket, uten tilbud om studieplass. Tilsvarende tall for i fjor var 17.023.
(©NTB)
Nylige artikler
Lærebøker må få sitt Spotify-øyeblikk
Reagerer på høye poengkrav. — Haster å få på plass nytt opptakssystem
Hvorfor faller søkertallene til IKT-utdanningene?
Poengkrav til værs for sykepleie. Men Jenny (22) kom inn på drømmestudiet
Europa satser på livsvitenskap – Norge må ikke bli stående igjen
Mest leste artikler
Vi drukner i verdiløse publikasjoner
Fakultetsdirektøren fyrte løs mot LinkedIn. Nå raser debatten
30 grader på kontoret. — Nå gir jeg opp
Reagerer på framstilling av mannlige studenter:— Hersketeknikk
Klamt og kleint på LinkedIn