Universitetet i Bergen

Margareth Hagen vant valget: Får fire nye år som rektor

Margareth Hagen får fire nye år som rektor ved Universitetet i Bergen. Hun får med seg prorektor Sigrunn Eliassen.

Margareth Hagen skal lede Universitetet i Bergen i fire nye år. Hun fikk flere stemmer enn motkandidat Lise Øvreås. Her kommer telefonen som avslører resultatet. Fra venstre Hagen, prorektor Sigrunn Eliassen og viserektorene Kristoffer Chelsom Vogt og Kjell Morten Myhr.

FAKTA

Valgoppslutning UiB

 Valgoppslutningen under årets rektorvalg ved Universitetet i Bergen var på totalt 19,96 prosent.

  • Ansatte 60,38 prosent
  • Studentene 11,74 prosent.

Valgoppslutning ved rektorvalg i perioden 2005 til 2021 (i prosent): 

  • 2005: 20,2
  • 2009: 39, 2
  • 2013: 27,0
  • 2017: 17,5
  • 2021: 19,9
  • 2025: 19,96

Den totale valgoppslutningen påvirkes sterkt av at studentene utgjør den klart største gruppen med stemmerett og samtidig har klart lavest valgdeltakelse.

Kilde: UiB

Margareth Hagen fikk fornyet tillit fra ansatte og studenter ved Universitetet i Bergen (UiB). 

Hun stilte til rektorvalg mot Lise Øvreås, og etter at ansatte og studenter kunne gå til de digitale stemmeurnene fra 24. — 27. mars, kom beskjeden om hvem som fikk flest stemmer torsdag ettermiddag.

Hagen fikk totalt 57 prosent av stemmene. I studentgruppen var det jevnt mellom de to kandidatene, mens Hagen fikk 60 prosent av stemmene fra de ansatte.

Studentens stemmer teller 25 prosent, mens stemmene fra de ansatte teller 75 prosent.

Margareth Hagen gir klem til Sigrun Elissen
Margareth Hagen gir seiersklemmen til Sigrunn Eliassen, som blir prorektor.

Takknemlig og nummen

Allerede tidlig på ettermiddagen var de to rektorlagene samlet på hvert sitt sted for å vente på resultatet.

Hos Team Hagen så en potensiell ny rektor og prorektor på garnbutikken på andre siden av gata. De ville mer tid til å strikke, dersom dette ikke skulle gå veien.

Telefonen kom. Lettelse. Jubel.

— Jeg er …

Margareth Hagen trenger enn lang pause for å finne svare på det obligatoriske spørsmålet – «hva føler du nå»:

— … veldig glad. Takknemlig for tilliten. Og nummen.

Hagens lag og støttespillere satt klare på Kulturhuset i Bergen i god tid og sørget for god, men nervøs stemning før Hagen kom. Da ble stemningen enda et hakk mer nervøs.

— Hvordan ser du nå på fire nye år?

— Jeg har et utrolig fint lag med meg. Det er godt å kunne få arbeide videre med de sakene jeg allerede er i gang med. Jeg har veldig gode kollegaer med meg, og får lede et fantastisk bra universitetet der det skjer utrolig mye bra.

— Hva tenker du om valgkampen du har vært gjennom?

— Det har vært intenst og lærerikt. Og jeg har vært rektor samtidig, så det har vært mye. Nå gleder jeg meg til høsten og å starte med et nytt lag, sier Hagen.

Hagen gjør seg også noen tanker om universitetsdemokratiet og valgkampen. Hun sier hun er stolt av måten de har gjennomført valgkampen på.

— Universitetsdemokratiet lever. Og vi som rektorat står sterkere, ikke bare fordi vi er valgt i konkurranse med en motkandidat. Vi er også blitt kjent med mange tematiske områder og store spørsmål. Vi står sterkere nå enn vi hadde gjort dersom det ikke hadde blitt noen kamp om rektoratet, sier hun.

Å komme rundt på universitetet og snakke med ansatte og studenter, var noe Lise Øvreås satte pris på. Hun innrømmer at hun ble skuffet da resultatet kom.

— Ønske om endring

Hos Team Øvreås var det skuffelse etter at valgstyrets leder Eirik Holmøyvik hadde ringt inn resultatet. De var samlet hos Institutt for politikk og forvaltning, og prorektorkandidat Endre Tvinnereim fant både buttons, kaffe og godteri mens laget og støttespillere ventet.

Øvreås satte telefonen på høyttaler da den endelig ringte.

— Skuffet, sa hun da hun hadde fått summet seg litt.

— Knallbra jobbet, sa professor Anne Lise Fimreite, som selv var prorektor fra 2013-17.

Hun kom inn til laget de siste minuttene før resultatet kom.

Og selv om det var ønske om et annet resultat:

— Dette resultatet viser at nesten halvparten ønsker en endring, sier Marit Øilo, som var viserektorkandidat for utdanning.

Hun sa at noe av det laget fikk mest tilbakemelding om, var at det var bra at det kom et lag til, og at det ble debatt.

Noen minutter tidligere sa hun at følelsen etter resultatet kom til å avhenge av hvordan laget eventuelt tapte.

— Ja, dersom vi får tjue prosent...sa Øvreås.

Hun blir ikke arbeidsledig selv om hun ikke ble valgt til rektor. Allerede neste uke går ferden til en internasjonal konferanse.

— Men dette er jo noe vi har jobbet for og tror på.

Lise Øvreås og Endre Tvinnereim takker hverandre for innsatsen. Anne Lise Fimreite og Karsten Specht bak.

Litt bedre oppslutning

Hagen har vært rektor ved UiB siden 2021. Hun overtok i januar det året, da Dag Rune Olsen trakk seg. Hagen ble deretter valgt til rektor fra august 2021. Da var Oddrun Samdal motkandidaten hennes.

Det var lenge uavklart om det kom til å bli motkandidater under årets valg, men Lise Øvreås, med Endre Tvinnereim som prorektorkandidat, offentliggjorde sitt kandidatur like før jul.

Det ble valgkamp, med valgmøter på alle fakultet og debatt både i regi av Khrono og UiBs valgstyre. Nå viser tallene at valgoppslutningen gikk ørlite opp fra sist, til 19,96 prosent. Det ble avgitt totalt 4734 stemmer. 158 av disse var blanke, flest fra studentene. Noen stemmer ble forkastet.

Totalt sett ble valgoppslutningen 19,96 prosent. Det er fordi at av over 19.000 stemmeberettigede studenter, var det bare 2315 som stemte. I prosent blir det 11,74. Blant de vel 4000 ansatte med stemmerett, var det 2419 — 60,38 prosent — som brukte den.

Blant ansatte fikk Hagen/Eliassen 1393 og Øvreås/Tvinnereim 975 stemmer, mens i studentgruppen var fordelingen 1134 og 1074.

Fire i rektoratet

Det nye rektoratet skal virke fra august 2025:

Margareth Hagen, rektor

Sigrunn Eliassen, prorektor, skal ha særlig ansvar for utdanning

Kjell-Morten Myhr, viserektor med særlig ansvar for forskning, innovasjon og samhandling

Kristoffer Chelsom Vogt, viserektor med særlig ansvar for forskerutdanning og internasjonalt samarbeid

Powered by Labrador CMS