Forsvarets utdanninger
Forsvaret greide ikke å fylle cyberteknikerutdanning
Opptaket ved Forsvarets utdanninger er gjennomført, og 267 av 280 studieplasser er fyllt opp.

I to uker har 700 kandidater kjempet om 280 skoleplasser i Forsvaret. 267 av kandidatene endte opp med å få plass ved Forsvarets utdanninger etter endt opptak.
Ettårig cyberteknikerutdanning på Jørstadmoen klarte ikke å fylle de 40 skoleplassene de kunne tilby. Da opptaket var ferdig, var det 27 kandidater som ble tilbudt skoleplass.
— At vi ikke fyller alle disse plassene i år, skal vi se nærmere på til høsten. Målet er å klare å fylle disse skoleplassene for en utdanning som er viktig for et forsvar, sier oberstløytnant Stein Garang, som er sjef for Forsvarets opptak og seleksjon.
Hard kamp ellers
Opptaket startet 25. juni og var for bachelorutdanning ved Forsvarets høgskole, der alle plassene ble fylt, og flere andre avdelinger som velger ut kandidater til utdanning.
— Kampen har vært hard, og nå har vi fylt opp alle linjene på høgskoleutdanningene med svært gode kadetter, sier Garang
Første del av opptaket besto blant annet av fysiske tester og helsesjekker. Andre del foregikk i felt der kandidatenes lederpotensial ble vurdert under krevende forhold. 355 kandidater sto igjen etter del 2 av seleksjonen.
Nyeste artikler
Helga (88) og Audun (73) produserer studiepoeng som berre det
Sp åpner for treåring lærerutdanning og øker studiestøtten
Norsk mangfoldsopprør sprer seg til hele Norden
Han er studentenes nye leder
Deler ut 112 millioner til forskerskoler. Se hvem som får penger
Mest lest
Diesen vil bli australsk statsborger. — Eskalering av sverting og hets
116 studenter felt for KI-fusk i fjor. Særlig én ting avslørte dem
Norsk mangfoldsopprør sprer seg til hele Norden
To uker før masteren skulle leveres, fikk hun tilbud om å ta doktorgrad
Frykter at de ikke har råd til å bruke milliardbygg