Direktesending fra universitetet i bergen
Forskere skal forklare hvorfor det er krig i Ukraina
Onsdag kveld inviterer Universitetet i Bergen til møte med forskere for å forklare hvorfor det er krig i Ukraina. Følg sendingen direkte her fra klokken 17.00.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Universitetet i Bergen inviterer i dag til temamøte der spørsmålet er: «Hvorfor er det krig i Ukraina?»
— Fra mitt ståsted er det viktig å synligjøre det ukrainske perspektivet på det som foregår nå, sier Martin Paulsen.
Paulsen er instituttleder ved Institutt for fremmedspråk ved UiB, og har forsket både Ukraina og Russland. Han har også bodd en periode i landet som nå er invadert av Russland.
Onsdag kveld er han en del av panelet under arrangementet som du kan se i sin helhet her fra klokken 17.00 til 18.30.
Viktig å spre informasjon
Forskere med ekspertise på Ukraina og Russland har blitt viktige kilder i media for å forklare situasjonen i Ukraina. Paulsen er en av dem som er blitt brukt mye siden Russland annekterte Krim i 2014. Men når situasjonen eskalerte før jul hadde han egentlig bestemt seg for å takke nei til de fleste mediehenvendelser.
— Men da invasjonen kom ble det kjempeviktig for meg å stille opp. Det er viktig at vi i Norge får god informasjon og forståelse om hva som skjer. Da vil jeg bidra med det lille jeg kan, så en plattform som et temamøte ser jeg på som viktig, sier han.
Sjokkert av bildene
Tilbake i 2005 jobbet Paulsen selv som trainee på den norske ambassaden i Kyiv i Ukraina og kjenner fortsatt mange som bor der.
— Hvordan er det for deg å se hva som skjer der?
— Jeg er helt sjokkert. Jeg hadde egentlig ikke trodd at det skulle gå så langt. Det er vanskelig å ta innover seg at vi har en krig i Ukraina, erkjenner han.
I tillegg til Paulsen vil panelet bestå av ukrainer og førsteamanuensis Liliia Oprysk, som Khrono møtte tidligere denne uken.
Stipendiat Johanne Kalsaas har forsket på russisk media og kommunikasjon og vil være med i panelet. Det samme vil professor Knut Einar Skodvin, som har kjennskap til internasjonalt rett og internasjonal humanitærrett. Selve møtet ledes av mangeårig utenriksreporter Siri Lill Mannes.
Paulsen er også glad for å ha fått høre at ukrainske studenter vil stille på møtet.
— Å få en samtale med de som er berørt er jeg veldig glad for, sier han.
Nyeste artikler
Columbia utviser studentar etter pro-palestinsk demonstrasjon
Nerdenes hevn: Ble landets raskeste akademikere
Aasland vil ikke reversere kutt i scenekunst
Studentinvolvering er helt nødvendig
Vil satse mer på kvanteteknologi med ny strategi og økt nordisk samarbeid
Mest lest
Gransking: Norges mest publiserende forsker opptrådte vitenskapelig uredelig
Da de nektet å forlate rektors kontor ringte NTNU politiet. — En skamplett
Slår knallhardt tilbake: — Verre enn under den mørkeste middelalderens inkvisisjon
Mange hundre ansatte melder om uakseptabel oppførsel på universiteter
Frykter utpressing: Må utlevere navn på ansatte til alle som spør