korona
200.000 nordmenn svarte på koronastudie. Har ikke råd til å analysere svarene
Under hele pandemien har de gitt informasjon til myndighetene. Nå har ikke forskerne penger til å jobbe med det videre.

Pandemien førte til oppstart av en rekke forskningsprosjekt og studier. Den norske koronastudien i regi av Oslo universitetssykehus er en av verdens største. Gjennom to år har nordmenn svart på koronaspørsmål i den. Nå har de ikke råd til å gjøre noe med svarene.
Det er VG som melder om pengemangelen for studien.
— Vi har ikke penger til å drive studien videre. Dermed får vi heller ikke brukt og analysert alle de innsamlende dataen vi nå sitter på, sier Arne Søraas, prosjektleder i koronastudien.
Ville ha med flest mulig
Studien startet opp 27. mars 2020 og hadde som mål å få med så mange deltakere som mulig. Folk har deltatt gjennom en spørreskjemaundersøkelse om risikofaktorer for å få koronavirus i Norge.
Målet med studiet har vært å lære mer om viruset og smitteveiene. Blant annet ønsket de å finne ut hvor folk faktisk ble smittet. I spørreskjemaet fikk deltakerne spørsmål om reisevaner, hvor mange personer de treffer hver dag, handlevaner, boforhold og om du har vært syk med koronaviruset.
Enkelte deltakere har blitt invitert gjennom SMS.
Ber om penger i revidert nasjonalbudsjett
Koronastudien har aldri fått penger til driften tidligere. Dermed har prosjektleder Søraas brukt delvis lønnet tid på å lede arbeidet med studien. Nå håper han politikerne ser nytteverdien i informasjonen de har gitt til myndighetene underveis under pandemien gjennom studien. Han håper de kan få tre millioner kroner til arbeidet videre i revidert nasjonalbudsjett.
— Ved neste variant av SARS-CoV-2 eller en ny pandemi kan vi levere kunnskap om hvordan viruset sprer seg så raskt at tiltakene kan skreddersys. Men det har vi ikke midler til, sier prosjektlederen.
Nyeste artikler
Milliongaver fra sparebankstiftelser til forskning på utenforskap og verdiskaping
Når skal Forskningsrådet satse på klimatilpasning og naturfare?
Universitetet i Oslos campusplaner i Innlandet satt på vent
Gjør helomvending. Gir kritikere rett om Eilert Sundts tater-rasisme
Universiteter og høgskoler venter spent på pakken for finansiering
Mest lest
Norske ministre er de lavest utdannete i verden
De hadde aldri sett en student bruke en så avansert metode. Hun ble utestengt for fusk
Anbefaler ingen å bli stipendiat. — Tøft valg
Bergens-forsker fikk trukket ni artikler på to dager
Endte med 19 knivstikk etter møte med student. — Føler ikke sinne