verv
UiO-rektor valgt til president i universitetsallianse
Rektor ved Universitetet i Oslo, Svein Stølen, er valgt til president i universitetsalliansen Circle U.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Universitetsalliansen Circle U. består av sju forskningsintensive bredduniversiteter i Europa og ble lansert i november 2020.
Planen er å skape en europeisk campus med tilgang til flere studietilbud og flere og mer fleksible måter å samhandle på, på tvers av fag og geografiske grenser. Dette skal være på plass om tre år, og målet er å bli et åpent og levende europeisk universitet, skriver uio.no.
Svein Stølen er nå valgt til alliansens første president. Presidentperioden varer til 2022.
— Vi er nå godt i gang med prosjektperioden, der vi i fellesskap skal utvikle og lansere en rekke initiativ som skal bidra til å gjøre Circle U. til et inkluderende, forsknings-intensivt og tverrfaglig europeisk universitet, sier han.
I tillegg til UiO består alliansen av Aarhus Universitet (Danmark), Humboldt-Universität zu Berlin (Tyskland), King’s College London (Storbritannia), Université de Paris (Frankrike), Univerzitet u Beogradu (Serbia) og Université catholique de Louvain (Belgia).
Til sammen har de 334.745 studenter og 51.000 ansatte, samt 2244 studieprogrammer, går det fram av alliansens nettside.
Nyeste artikler
Omvend undervising — nær, men fjern
«Jeg gav opp før jeg ble født?»
Nå roper også dekanen varsko om fakultetets økonomi
Etablerer pilot for å øke antallet sikkerhetsklarerte teknologer
Deconstructing togetherness: The case of UiS and ECIU
Mest lest
Har lagt inn varsel på egen 60-årsdag: «Husk å pensjonere deg tidlig!»
Student krevde pengene tilbake etter at hun tok professoren på fersken
Ex.phil. på fusketoppen. Så mange ble tatt for juks
Luksusstudentene på Harvard
Farvel til hjemmeeksamen