Rektorvalg
To kvinner vil bli rektor på Musikkhøgskolen
To rektorteam ledet av hver sin kvinne stiller til valg ved Norges musikkhøgskole.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Norges musikkhøgskole skal ha ny rektor sommeren 2021, når Peter Tornquists andre rektorperiode tar slutt.
Rektorvalget skal skje 4.-10. februar og fristen for å melde inn forslag til rektor- og prorektorkandidater er 17. januar.
Foreløpig er to rektorkandidater på plass.
Den ene er universitetslektor Lisbeth Wathne Svinø med professor Julius Pranevicius som prorektor.
Lisbeth Wathne Svinø har en omfattende utøvende karriere som slagverker bak seg, men måtte legge trommestikkene på hylla av fysiske årsaker, ifølge hennes kampanjenettside. I tillegg til oppgaver som pedagog, veileder og coach, har hun gjennom mange år opparbeidet seg kompetanse innen ledelse, styrearbeid og økonomi, heter det videre.
Den andre kandidaten er forsker, sopran og musikkpedagog Astrid Kvalbein ved fagseksjon for musikkteori, komposisjon og musikkteknologi. Hun har med seg prorektorkandidat og førsteamanuensis Eyolf Dale ved fagseksjon for improvisert musikk, jazz og folkemusikk.
Kvalbein er utdannet ved Norges musikkhøgskole og har blant annet vært med i flere samtidsmusikk-grupper. Doktorgradsavhandlingen hennes fra 2013 utforsket arbeidene til Pauline Hall, en klassisk komponist, teaterkvinne og leder av samtidsmusikkorganisasjonen Ny Musikk.
Kvalbeins rektorteam har foreløpig ingen kampanjenettside å vise til, men Kvalbein ble nylig intervjuet her i Khronos adventsserie.
Nylige artikler
Oxford, Yale, Stanford på topp i rangering. For «dei mest privilegerte»
Informatikkbyggets lekende prins
8 av 10 universiteter med røde tall i Frankrike: «Dette er en alvorlig advarsel»
Forlot først akademia på grunn av midlertidigheten
Raseforskere lurte til seg helsedata fra 20.000 barn
Mest leste artikler
Sykepleierstudenten har en dødelig sykdom. Mens han kan, vil han hjelpe andre
Stenger ute alle søkere fra Iran, Russland, Kina og Nord-Korea
Ønsker å bli kvitt navnetradisjonen. Vil ikke være professor emerita
Det renner inn med KI-genererte søknader. — Som en flodbølge av KI-skvip
Student ble utestengt i to år etter tre tvilsmeldinger