Siste fra forsiden:
Siste fra forsiden:
- Siste
- Mest lest
luksusseminaret
NUPI (Norsk Utenrikspolitisk Institutt) ønsker å betale tilbake utgiftene direktør Ulf Sverdrup hadde i forbindelse med sin deltagelse på Nicolai Tangens luksusseminar i USA.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Det var i november i fjor at Nicolai Tangen tok med seg 130 venner og bekjente til sitt eget «drømmeseminar», Back to University.
På seminaret i Philadelphia sto politikk, økonomi, ledelse og helsepolitikk på dagsorden. Tangen leide inn to privatfly og dekket overnatting, mat og underholdning for mange av deltakerne.
Fra Norge deltok 37 samfunnstopper og venner av Tangen. Både NUPI-direktør Ulf Sverdrup og moralfilosof og forsker ved Fredsforskningsinstiuttet (Prio), Henrik Syse, som Khrono tidligere har skrevet om, sto på gjestelisten.
Nå ønsker førstnevnte «å gjøre opp for seg», skriver TV 2.
Ifølge en faktura kanalen har fått tilgang til, ønsker NUPI, som er et statlig organ underlagt Kunnskapsdepartementet, å betale tilbake nesten 50.000 kroner til Nicolai Tangen.
Pengene er utgifter Ulf Sverdrup fikk dekket i løpet av sin deltagelse på seminaret. NUPI understreker at Sverdrup deltok på seminaret i «profesjonell kapasitet», og at han hadde et faglig bidrag, ifølge TV 2.
— Det er normalt ved NUPI at eksterne betaler reiser ved faglige bidrag, men her har vi gjort et unntak. Seminaret var mer påkostet enn det NUPI vanligvis deltar på. I etterkant har det også blitt stilt spørsmål ved deltakernes integritet. Derfor har vi bedt om å få dekke utgifter til fly, hotell og mat under seminaret, sier Ulf Sverdrup til tv-kanalen.
Nå har NUPI, sammen med styrets leder, besluttet å gjøre et unntak fra vanlig praksis om at arrangøren betaler for faglige arrangementer.
— Dette er et ønske fra meg, og en beslutning jeg var med på. Dette står vi helt sammen om, sier Sverdrup.
Direktøren kommer også til å be om fordelsbeskatning for underholdningen, deriblant en Sting-konsert til ni millioner kroner, på turen.
– Jobben dekker regningen, og arbeidsreisen utløser ikke skatteplikt. Jeg har likevel valgt å føre opp en skattbar fordel i forbindelse med reisen, knyttet til en konsert, sier Sverdrup.
Fakturaen som TV 2 har fått innsyn i, viser at Tangens seminar koster NUPI 48.712 kroner. Fakturaen spesifiserer at beløpet gjelder for mat, reise og hotell.
Nylige artikler
Har mottatt 56 klager etter Israel-uttalelsen som skapte mediestorm
OsloMet inngår forlik etter ulovlig printeravtale
Polarisering, sikkerhetstiltak og økende kontroll truer akademisk frihet
Fridtjof Nansens Institutt lander avtaler med Utenriksdepartementet
90 prosent av studentene slipper. Nå kan flere måtte betale studieavgift
Mest leste artikler
Disse studiene ble ikke valgt av noen – derfor står studieplassene tomme
Vi forbereder studentene på en verden som ikke eksisterer
Disse studiene har bare kvinner satt øverst på listen
Epstein hjalp diplomatsønn med å søke studieplass på universitet
Vil endre reglar for opprykk og rekruttering av forskarar