Arkitektur
«Jeg har ikke grunnlag for å overprøve Statsbyggs vurdering»
Statsråd Ola Borten Moe sier også nei til arkitektkonkurranse for nybygg ved NTNU.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Studenter og ansatte ved NTNU, et samlet formannskap i Trondheim kommune og en bred fagstand.
Alle reagerte kraftig da Statsbygg i februar konkluderte med at de ikke vil lyse ut arkitektkonkurranse for nybygget som skal huse NTNUs Senter for kunst, arkitektur, musikk og design (KAMD).
— Det er særlig ironisk at de sier nei til konkurranse akkurat for dette senteret. Den største arkitektutdanningen i Norge skal inn her, sa venstrepolitiker i Trondheim, Erling Moe, til Adresseavisen, da saken var oppe i formannskapet.
«Stor risiko»
Siden har stortingsrepresentant Ola Elvestuen (V) brakt saken til Stortinget, og har i skriftlig spørsmål spurt statsråden om ikke regjeringen vil gå i dialog med Statsbygg for å sikre at det blir utlyst en arkitektkonkurranse.
Nå har forskning- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe (Sp) svart Elvestuen:
«Kunnskapsdepartementet har i prosjektråd for NTNU Campussamling fått presentert informasjon som tilsier at det er stor risiko for at måloppnåelsen for totalprosjektet blir svekket ved å utlyse en arkitektkonkurranse for KAMD. Jeg har ikke grunnlag for å overprøve Statsbyggs vurdering i saken.»
Det var Arkitektnytt som først skrev om saken.
Flere grunner
Nybygget som skal huse KAMD er del av NTNUs store campussamlingsprosjekt.
Mellom Studentersamfundet og det gamle trehusområdet i Grensen skal Statsbygg bygge 30 000 kvadratmeter for NTNU. Første byggetrinn skal skje fra Studentersamfundet og oppover mot Gløshaugen.
Statsråd Borten Moe skriver i svaret til Elvestuen at prosjektet er stort og komplekst, og at det er flere grunner til at han ikke vil overprøve Statsbygg i denne saken:
«En endring i et delprosjekt som medfører en kostnadsøkning må kompenseres med et kostnadsbesparende tiltak i et annet delprosjekt. Det er også mange logistikkmessige avhengigheter i gjennomføringen av de ulike delene av prosjektet», skriver Borten Moe.
Nyeste artikler
Rita (25) vurderte å droppe ut. Det ville hun tapt mye penger på
La oss gjenopplive universitetsdemokratiet ved UiO – sammen!
UiS fortsetter å satse internasjonalt
Sverige vil ta sikkerhetsgrep i lærerutdanningen etter masseskytingen i Örebro
Vil ikke bygge bomberom i nytt milliardbygg
Mest lest
Curt Rice slår alarm om Fulbright: — Programmet kan bryte sammen
Navnet mitt på en artikkel jeg aldri skrev — med data som aldri fantes
Skjerpet sikkerheten etter at mann stalket ansatte og opptrådte truende
Nerdenes hevn: Ble landets raskeste akademikere
Oppdragsgiverne forkastet rapport. Forskerne mener forskningsfriheten er brutt