likestilling
Hennum ny leder av Kif-komiteen
Jussdekan Ragnhild Hennum ved Universitetet i Oslo er ny leder av Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning.

Kunnskapsdepartementet har oppnevnt ny komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning (Kif-komiteen) for perioden 2022-2025.
Professor og dekan ved juridisk fakultet ved Universitetet i Oslo, Ragnhild Hennum, blir leder av komiteen, mens forskningssjef Ole Jacob Sending ved Norsk utenrikspolitisk institutt blir nestleder. I alt har komiteen 12 medlemmer. De kommer fra universiteter og forskningsinstitutter, og i tillegg har Akademiet for yngre forskere, Stipendiatorganisasjonene i Norge, Norsk studentorganisasjon og Forskningsrådet et medlem hver.
Den nye Kif-komiteen har fått et litt utvidet mandat. I mandatet legges det sterkere vekt på hvordan kjønn, sosial og etnisk bakgrunn påvirker viktige overganger i en forskerkarriere, fra veien inn i forskning til topp- og lederstillinger, heter det i en pressemelding fra Kunnskapsdepartementet.
Ser fram til å jobbe med utvidet mandat
— Nå skal vi også se på mangfold og inkludering. Det forholdt vi oss også til i forrige komiteen, der jeg var varamedlem, men nå er mandatet utvidet. Jeg ser fram til å utforme retningslinjene for det videre arbeidet sammen med komiteen, som består av en rekke kompetente fagpersoner, sier Hennum til Khrono.
Komitéleder Ragnhild Hennum er professor i offentlig rett og har vært både viserektor og prorektor ved UiO, og siden 1. januar 2020 den første kvinnelige dekan ved Det juridiske fakultet ved UiO. Hennum var sentral i arbeidet med å kartlegge seksuell trakassering i universitets- og høgskolesektoren i 2019.
Den forrige komiteen, under ledelse av NMBU-rektor Curt Rice, gikk av 31. desember 2021. Rice hadde da ledet komiteen i åtte år.
Kunnskapsdepartementet skriver i en pressemelding at det er i tråd med det nye mandatet at representanter fra Akademiet for yngre forskere og Stipendiatorganisasjonene er kommet med i komiteen.
Medlemmer i Kif-komiteen 2022-2025
- Dekan Ragnhild Hennum, Universitetet i Oslo, leder
- Forskningssjef Ole Jacob Sending, Norsk utenrikspolitisk institutt, nestleder
- Instituttleder Torjer Olsen, UiT - Norges arktiske universitet
- Førsteamanuensis Yan Zhao, Nord Universitet
- Førsteamanuensis Ronald Mayora Synnes, Universitetet i Agder
- Forsker II Julia Orupabo, Institutt for samfunnsforskning
- Forskningsdirektør Camilla Røsjø, Nofima
- Forskningssjef Tove Håpnes, Sintef
- Førstelektor Feroz M. Shah, Akademiet for yngre forskere
- Stipendiat Anna Piterskaya, Stipendiatorganisasjonene i Norge
- Rolf Martin Aspenes, Norsk studentorganisasjon
- Avdelingsdirektør Johannes Waage Løvhaug, Forskningsrådet
Varamedlemmer:
- Professor Ragnhild Kvålshaugen, BI
- Instituttleder Atle Rotevatn, Universitetet i Bergen
- Forskningsleder Liza Reisel, Institutt for samfunnsforskning
Forsker Astrid Marie Jorde Sandsør, Akademiet for yngre forskere
Student Caroline Erviksæter, Norsk studentorganisasjon
Stipendiat Johanne Kalsaas, Stipendiatorganisasjonene i Norge
Avdelingsdirektør Gunnlaug Daugstad, Forskningsrådet
(Saken er oppdatert mandag kl 15.30 med kommentar fra Ragnhild Hennum.)
Nyeste artikler
Lærarutdanning i krise. Kven skal vere lærarar i framtida?
Dei skreiv under på at dei ikkje skulle gifta seg — men gjorde det likevel
— Kjære regjering, internasjonalisering av høyere utdanning handler ikke om bistand!
Velkommen etter!
Hun ber studentene diskutere om Taylor Swift er en litterær gigant
Mest lest
Endte med 19 knivstikk etter møte med student. — Føler ikke sinne
De hadde aldri sett en student bruke en så avansert metode. Hun ble utestengt for fusk
Er én praksisperiode unna å bli sykepleier. Nå tar OsloMet fra henne studieretten
«Oslo-erklæring» om ME møter motstand. — Bør lytte til majoriteten av pasientgruppen
Anbefaler ingen å bli stipendiat. — Tøft valg