oslomet
Har forhandlet fram avtale om flere nye år på Kjeller
OsloMet har forhandlet seg fram til ny leieavtale på Kjeller og håper å få den godkjent av Kunnskapsdepartementet.

OsloMet har forhandlet fram en ny leieavtale med eierne av bygget på Kjeller i Lillestrøm kommune, der universitetet har sin Romerike-campus i dag.
Avtalen skal gjelde i fem nye år fram til utgangen av 2029, med mulighet for fornyelse i ytterligere fem år, skriver OsloMet på sine ansattesider. Dermed vil OsloMet kunne holde til i dagens lokaler på Kjeller inntil ny campus i Lillestrøm sentrum står ferdig om noen år.
Håper på godkjenning
Universitetet er imidlertid avhengig av at Kunnskapsdepartementet godkjenner leieavtalen. Rektor Christen Krogh orienterte de ansatte på Kjeller om dette på et allmøte onsdag 20. desember.
— Vi håper Kunnskapsdepartementet vil godkjenne den nye leieavtalen, slik at universitetet kan bli på nåværende campus Kjeller fram til en ny campus er klar i Lillestrøm sentrum, sier han.
— Mitt ønske har hele tiden vært at vi kan ha stabilitet i vår aktivitet på Kjeller fram til ny campus på Lillestrøm er klar. Dette gir gode rammer både for læringsmiljø og arbeidsmiljø, sier Krogh.
Vurderer fire konsepter
OsloMet er i sluttfasen av en konseptvalgutredning (KVU), som tar for seg fire alternative konsepter for en ny campus i Lillestrøm sentrum.
Valg av konsept skal etter planen skje på styremøtet i februar. Styret har fått orienteringer om framdriften flere ganger, sist på styremøtet 15. desember, men orienteringen var unntatt offentlighet av konkurransehensyn.
Hvor lang tid det vil ta før ny campus står ferdig er ikke avklart.
Daværende forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe grep inn i mai 2022 og bestemte at OsloMets Romerike-campus skal ligge i Lillestrøm sentrum. Dermed var en langvarig lokaliseringsdebatt avsluttet.
Regjeringen bestemte videre at OsloMet skal ha minst 20 prosent av sin samlede aktivitet ved den nye campusen.
Nyeste artikler
Gransking: Norges mest publiserende forsker opptrådte vitenskapelig uredelig
Studentene krever akademisk boikott
Da de nektet å forlate rektors kontor ringte NTNU politiet. — En skamplett
Sats heller på egne forskere enn amerikanske flyktninger
Arbeidsmiljø og strategi i OsloMet-styret
Mest lest
Fransk kjendisfilosof om Trumps utdanningspolitikk: — Rent ut latterlig
To små streker ødela for Victorias eksamen. Nå beklager Kristiania
Mener Langeland bør få jobbe i akademia. — Han fortjener en ny sjanse
130 upopulære studier. Flere kan bli trukket
Medisin, sykepleie og juss blant de mest populære