Finske studenter bor oftest borte

Publisert
I et kollektiv på Majorstua i Oslo, bor Per Alexander Fossheim Johansen. Foto: Ketil Blom Haugstulen

I et kollektiv på Majorstua i Oslo, bor Per Alexander Fossheim Johansen. Foto: Ketil Blom Haugstulen

Bolig. På Malta bor nesten 8 av 10 studenter hjemme. I Finland er bare 4 prosent av studentene hjemmeboende. I Norge er det 13 prosent av studentene som bor hjemme.

I den europeiske studentundersøkelsen Eurostudent blir man blant annet spurt om hvordan man bor.

Av de 28 land som deltar ligger de nordiske landene på topp som borteboende. På toppen av lista ligger Finland, Danmark, Sverige og Norge.

På Island er det litt flere som bor hjemme, rundt hver fjerde student.

Mest borte syd og øst i Europa

Det er på Malta, i Italia og Georgia at studenter i størst grad bor hjemme mens de studerer.

Italia er også blant de landene der studenter i langt mindre grad enn norske studenter tar opphold mellom videregående skole og høyere utdanning, og gjennomsnittsalderen er lavere enn for nordiske studenter.

Les også: Innlandet har størst andel studenter over 30 år i Norge

Alderssammensetningen i Norge skiller seg klart fra Frankrike hvor bare 17 prosent av studentene er eldre enn 25 år, samtidig som over halvparten av studentene er yngre enn 22 år, skriver Statistisk sentralbyrå.

De legger til at også Italia og Tyskland har en mindre andel studenter som er 25 år eller eldre enn Norge, men resultatene må ses i sammenheng med skolesystemet i de ulike landene. I Frankrike avslutter for eksempel elever videregående skole i en alder av 18 år, mens de fleste elevene i Norge er 19 år når de går ut av videregående.

For langt unna å bo hjemme

I et kollektiv på Majorstua i Oslo bor Per Alexander Fossheim Johansen fra Gjøvik. Han studerer populærmusikk på Westerdals.

— Hovedgrunnen til at jeg ikke bor hjemme, er rett og slett at det er for langt. Jeg kan liksom ikke pendle to timer hver vei, hver dag, sier han til Khrono.

— Jeg studerer på et studieprogram som legger veldig mye opp til frivillighet, med ulike bandkonstellasjoner og liknende, så for å få alt til å klaffe blir det en del kveldsarbeid, og da er det vanskelig å få tid til å pendle, fortsetter han.

Per Alexander Fossheim Johansen studerer populærmusikk på Westerdals. Foto: Ketil Blom Haugstulen

Per Alexander Fossheim Johansen studerer populærmusikk på Westerdals. Foto: Ketil Blom Haugstulen

Johansen forteller at kollektivet koster 15.000 totalt i måneden, og at de er tre stykker som deler leiligheten på drøyt 90 kvadratmeter. Selv bor han på det minste rommet, og betaler derfor litt mindre enn de to andre.

Pendling og freelance-livet er vanskelig å kombinere

Johansen jobber som freelance-musiker ved siden av studiene. Det gjør at han må kunne stille opp på kort varsel, når noen ringer. Det gjør det vanskelig å ha en vanlig deltidsjobb ved siden av.

— Innimellom ringer folk på et døgns varsel, og spør om jeg kan komme i studio dagen etter, da er det vanskelig å kombinere med å ha en deltidsjobb ved siden av, siden det ofte krever at man jobber faste tider hver uke, sier han .

— Den største fordelen ved å bo for seg selv er å bo i byen jeg studerer i, i tillegg til at det selvsagt er deilig å være en del av et bofellesskap hvor alle bidrar. Men det er jo selvsagt en utfordring at man plutselig har ansvar for å fikse alt selv.

Han tror grunnen til at så mange norske studenter ikke bor hjemme hos foreldrene sine delvis er på grunn av at det tidligere var veldig mye mer spesialiserte utdanningsinstitusjoner.

— Hjemme på Gjøvik var jo Høgskolen på Gjøvik av de beste i landet på fornybar energi, så hvis man ville studere det, så måtte man jo nesten flytte dit, sier han, før han legger til:

Foto: Ketil Blom Haugstulen

Foto: Ketil Blom Haugstulen

— I tillegg så er vi så heldige i Norge at alle har muligheten til å ta høyere utdanning, og at vi har gode nok økonomiske vilkår til at man faktisk har muligheten til å flytte hjemmefra for å gjøre nettopp det.

Samskipnadens leiligheter er dyre

— Jeg sjekket leiligheter hos Samskipnaden i Oslo (SiO) før jeg bestemte meg for å leie privat, og jeg syns det er bedre å dele 90 kvadratmeter med to andre, for litt under 5000 kroner i måneden, enn å måtte betale 6000 for 20 kvadratmeter alene.

Johansen mener at myndighetene og samskipnadene burde bygge flere boliger, for å få ned prisen på både det private markedet, og på studentboligene.

— Jeg er også veldig heldig som bor på Majorstua, her er det jo kort vei til det meste, og kort vei til stort sett all kollektivtransport, så det gjør det til et veldig bra sted å bo, sier han.

— Men det er jo litt rart at et offentlig selskap som har monopol i markedet, ikke klarer å levere et kollektivtilbud som er billigere enn det faktisk er i dag.

Les også: Se alle Khronos artikler fra Euostudent

Slik bor europeiske studenter

Oversikten viser i prosentandel hvordan europeiske studenter bor. Tallene er basert på flervalgs-spørsmål, så studenter kan ha krysset av på flere alternativer (prosentandeler blir ikke 100). Alle tall i prosent. Kilde: eurostudent VI

Land Hjemme Samboer Med barn Med andre Alene
Finland427,714,716,337,4
Danmark8,137,68,126,826,2
Norge9,337,514,933,919,4
Sverige1339,310,913,835,8
Østerrike19,628,57,933,718,1
Tyskland20,721,94,54123,9
Estland23,838,813,225,316,8
Island28,439,429,410,114
Tyrkia28,850,34,29,528,8
Litauen29,727,87,43511,4
Tsjekkia30,3306,437,59
Latvia3237,410,421,813,1
Romania32,121,95,338,111,1
Frankrike32,812,92,417,936,9
Ungarn3723,98,531,59,9
Irland38,313,86,741,25,5
Polen40,425,45,834,55,8
Nederland42,218,64,328,114,5
Sveits43,122,15,329,612,2
Slovakia44,222,36,339,26,9
Serbia486,61,930,716,2
Slovenia48,519,43,830,57,5
Portugal48,812,85,129,99,6
Kroatia51,413,3527,110,8
Albania51,682,6308,3
Georgia65,982,413,913,8
Italia69,12,5022,85,6
Malta73,414,65,36,36
Fakta

Borte- og hjemmeboende studenter

I den europeiske studentundersøkelsen Eurostudent blir man også spurt om hvordan man bor. Av de 28 land som deltar ligge de nordiske landene på topp som borteboende.

Mest hjemmeboende studenter finner du i Georgia, Italia og Malta.

Minst hjemmeboende

  1. Finland 4 prosent
  2. Danmark 8,1 prosent
  3. Sverige 9,3 prosent
  4. Norge 13 prosent
  5. Østerrike 19,6 prosent

Mest hjemmeboende

  1. Malta 73,4 prosent
  2. Italia 69, 1 prosent
  3. Georgia 65,9 prosent
  4. Albania 51,6 prosent
  5. Kroatia 51,4 prosent

Kilde: eurostudent VI

Fakta

Dette er Eurostudent

Eurostudent er en europeisk studentundersøkelse som samler inn sammenlignbare data om sosiale og økonomiske vilkår for studenter i høyere utdanning.

Undersøkelsen gjennomføres hvert tredje år. Forrige rapport kom i 2015, og baserte seg på tall fra 2013. Årets rapport er tallgrunnlaget innhentet i 2016.

Hovedrapporten ble presentert i Berlin 6-7. mars 2018. 2018-utgaven av prosjektet er den sjette runden av Eurostudent-undersøkelsen.

Det er 28 land som deltar. Den norske delen av Eurostudent VI ble gjennomført blant et representativt utvalg på 24000 norske studenter i utvalget besvarte 36,7 prosent spørsmålene.

Statistisk sentralbyrå (SSB) har ansvaret for å gjennomføre den norske delen av undersøkelsen.

Kilde: SSB/Eurostudent