Kortnytt
UiT forskutterer tomt til museum
UiT Norges arktiske universitet har inngått avtale om å forskuttere tomtekjøp i Tromsø sentrum til Norges arktiske universitetsmuseum.
Avtalt kjøpesum er 129 millioner kroner, men i tillegg kommer 63 millioner i avtalt ulempetillegg på grunn av endringer i prosjektet, melder uit.no. Selger er Eiendomsspar og Ludwig Mack.
Universitetsdirektør Jørgen Fossland opplyser at universitetet vil få refundert kjøpesummen når Stortinget gir bevilgning til bygging av museet, noe UiT håper vil skje på statsbudsjettet for 2022.
UiT har tatt hensyn til at de folkevalgte i Tromsø har ønsket at museet skulle ligge i sentrum av byen.
– Vi har jobbet for å tilfredsstille signalene fra det politiske nivået både lokalt og nasjonalt. Nå er det opp til kommunestyret i Tromsø og Stortinget å gjøre resten av beslutningsprosessen, sier Fossland.
Danske Henning Larsen Architects fikk oppdraget med å tegne museet, etter en arkitektkonkurranse.

(Hege Larsen / Khrono)