Kortnytt

To nye studentar smitta ved UiB

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Denne helga fekk to nye studentar ved Universitetet i Bergen påvist covid-19-smitte.

Viserektor for utdanning, Oddrun Samdal seier til BA at den eine er student ved Det juridiske fakultetet, medan den andre studerer ved Det samfunnsvitskaplege fakultetet.

Så langt er elleve studentar ved UiB stadfest koronasmitta sidan studiestart.

(Ragnhild Bjørge / Khrono)

Kortnytt

Smått og stort om høyere utdanning og forskning

  • Nytt dekanat ved medisin i Bergen

    Elise Lystad

    Sammen med dekan Marit Bakke skal Reidun Kjome og Silje Skrede utgjøre det nye dekanatet ved Det medisinske fakultet på Universitetet i Bergen (UiB).

    – Jeg har to svært kompetente personer med i teamet mitt, og har fått på plass mine førstevalg for dekanpostene, sier Bakke i en pressemelding.

    Reidun Kjome er leder av Senter for farmasi og professor ved Institutt for global helse og samfunnsmedisin. Silje Skrede er professor i farmakologi ved Klinisk institutt 2.

    Tidligere har dekanatet bestått av fire personer, mens det nå blir tre.

    – Det er en utfordrende økonomi og stillingsstopp ved noen av instituttene. I tråd med dette bør vi heller ikke ha et stort dekanat som trekker ressurser bort fra aktiviteten på instituttene. Men jeg utelukker ikke at det kan komme på plass en egen dekan for innovasjon senere, sier Bakke.

    Bakke har vært prodekan for forskning ved fakultetet i to perioder. Hun ble ansatt som dekan ved fakultetet i mai.

  • Priser til nyutdanna NTNU-studenter

    Elise Lystad

    80 arkitektstudenter avsluttet sin studietid på NTNU sist fredag, og flere fikk pris, melder universitetet på sin nettside.

    Årets Statsbyggpris ved NTNU gikk til Aurora Aase Skofteland og Elise Eckhoff for deres masteroppgave om Gjettum ungdomsskole. Prisen er på 20.000 kroner, og Statsbyggprisen deles årlig ut ved seks arkitektutdanninger i Norge.

    — Det er veldig stas å få pris. Vi ble helt satt ut! Vi synes det er viktig å se verdien i denne typen bygninger, sa de to til NTNU etter utdelingen.

    Trondhjem Arkitektforenings hederspris for beste Trondheimsrelaterte masteroppgave gikk til Christiane Sophie Munthe Henriksen, som skrev oppgaven Strategi Næringsnett. Hun får et diplom og 5.000 kroner.

    — Det betyr veldig mye å få en slik pris. Det kommer godt med når jeg skal søke jobb, sier Henriksen.

  • Disse åtte unge forskerne får gullmedalje av kongen

    Joar Hystad

    H.M. Kongens gullmedalje for 2025 tildeles åtte fremragende, yngre UiO-forskere fra fagområder i hele bredden av universitetet.

    Det skriver Universitetet i Oslo i en pressemelding.

    — Gratulerer så mye til de åtte svært dyktige forskerne! Jeg blir alltid like stolt og inspirert hver gang gullmedaljene tildeles. Universitetet i Oslo er landets eldste og ikke minst beste – mye takket være bidragene frå våre fremragende, yngre forskere, uttaler rektor Svein Stølen.

    Forskerne som får gullmedalje er Florian Graz ved Det teologiske fakultet, Siri Kildahl Venemyr ved Det juridiske fakultet, Marthe K. Brun ved Det medisinske fakultet, Johanna-Pauline Thöne ved Det humanistiske fakultet, Jan Gulla ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet, Minh Khai Le Thieu ved Det odontologiske fakultet, Anna Nordnes Helgøy ved Det samfunnsvitenskapelige fakultet og Diego Alfredo Gonzales Campos ved Det utdanningsvitenskapelige fakultet.

    H.M. Kongens gullmedalje ble innstiftet av kong Haakon VII i 1907, og tildeles fremragende, yngre forskere for et vitenskapelig arbeid bedømt ved Universitetet i Oslo. Arbeidet må være anerkjent som et virksomt bidrag til fagfeltets forskningslitteratur.

    Gullmedaljene blir delt ut på UiOs årsfest i Aulaen den 2. september.

  • Diakonhjemmet bygger skole på campus

    Elise Lystad

    Oslo bystyre har enstemmig gitt Diakonhjemmet klarsignal for å bygge en videregående skole.

    – Dette var den siste offisielle milepælen som måtte på plass før vi kan realisere planen for utviklingen av Oslos nye profilskole, sier en meget fornøyd administrerende direktør ved Diakonhjemmet Ingunn Moser i en pressemelding.

    Den videregående skolen blir en del av Campus Diakonhjemmet. Den skal ha en helse- og oppvekstfaglig profil, og vil få plass til opptil 810 elever. VID vitenskapelige høgskole holder til på området, og vil få et utvidet campus som en del av prosjektet.

    På området der den nye skolen skal bygges ligger det også sykehus, omsorgsboliger, et nytt sykehjem, en høyskole og en fagskole. Byggestart var 2. juni.

    Den nye videregående skolen og det nye torget som skal bygges på Diakonhjemmet.
  • Fastrentene på studielånet synker

    Elise Lystad

    Fra 1. juli synker rentene på studielån, melder Lånekassen i en pressemelding.

      For fastrentene vil følgende gjelde:

    • 4,774 prosent for tre års bindingstid (ned 0,038 prosentpoeng)
    • 4,736 prosent for fem års bindingstid (ned 0,009 prosentpoeng)
    • 4,717 prosent for ti års bindingstid (ned 0,019 prosentpoeng)

    Flytende renter vil fra 1. juli være 5,099 prosent, ned fra 5,156 prosent. Fastrentene er lavere enn flytende rente, noe den har vært siden mars 2024.

  • Nesten 500 nye doktorer hvert år ved UiO

    Espen Halvorsen Bjørgan

    De siste åtte årene har over 3700 personer fått doktorgradene sine godkjent ved Universitetet i Oslo, noe som gir et snitt på 462,5 nye doktorer hvert år under Stølens ledelse.

    Det melder rektoratet i sin egen blogg.

    Men selv om mye er bra og doktorene ifølge bloggen bidrar stort til at UiO er et ledende internasjonalt universitet, lister rektoratet også opp noen punkter til refleksjon og/eller forbedring i bloggposten:

    1. Oppfølgingen av kandidatene kan fremdeles bli bedre.

    2. UiO må fortsatt sikre de internasjonal koplingene i doktorgradsutdanningen.

    3. Forskningskompetansen må være relevant for et mangfold av jobber.

  • Moser skal finne verdens beste forskere

    Espen Halvorsen Bjørgan

    Edvard Moser, nobelprisvinner og NTNU-professor, er utnevnt som ny leder for Kavliprisens komité for nevrovitenskap.

    Det melder NTNU på sine egne nyhetssider.

    Der omtaler Moser Kavliprisen om en av de aller mest prestisjefylte vitenskapsprisene i verden.

    — Det blir inspirerende å dykke ned i det fremste av verdens nevrovitenskapelige forskning og reflektere over de største gjennombruddene sammen med komiteen, sier Moser.

    Ifølge nettsiden ser han «frem til arbeidet med å identifisere de mest banebrytende forskerne i verden.»

  • Skeive i akademia føler seg ikke inkludert

    Mats Arnesen

    De foreløpige resultatene fra en spørreundersøkelse blant skeive i akademia, viser at under 20 prosent mener at arbeidsplassen eller studiestedet er inkluderende.

    Det skriver Kifinfo i en pressemelding. Tallene ble lagt fram på konferansen Skeivt symposium på Høyskolen Kristiania denne uka.

    Undersøkelsen er basert på 250 svar fra primært faglige ansatte. Omtrent en femtedel av respondentene er studenter.

    Tallene viser også at i underkant av 60 prosent synes de blir behandlet som alle andre.

    — Intensjonene er gode, men reell inkludering uteblir ofte. Støtte oppleves som sesongbasert — synlig under Pride, men fraværende i fagmiljøer, forskningsgrupper og undervisning ut over dette, sier professor i kjønnsforskning ved Universitetet i Stavanger, Elisabeth Lund Engebretsen, som står bak undersøkelsen.

    Over 70 prosent av respondentene oppgir at de aldri har opplevd hatmotiverte kommentarer, men 12 prosent sier at det skjer «av og til» eller «ofte».

  • Jahre-prisen for 2025 til stamcelleforsker

    Joar Hystad

    Anders Jahres store medisinske pris for 2025 gis til Sten Eirik Wælgaard Jacobsen, som er professore ved Karolinska Institutet i Sverige.

    Anders Jahres pris til yngre forskere går til Thomas McWilliams, Universitetet i Helsinki, og William Nyberg, Karolinska Institutet.

    Det skriver Universitetet i Oslo i en pressemelding torsdag.

    Sten Eirik Wælgaard Jacobsenmottar Jahre-prisen for sine oppdagelser om blodstamceller i beinmargen og hvordan de gir opphav til immunceller, til røde blodlegemer og til blodplater.

    Thomas McWilliams får prisen for sine studier av hvilken rolle nedbrytning og resirkulering av egne bestanddeler i celler (autofagi) har i hjernen, mens William Nyberg får prisen for sitt arbeid med å utvikle effektive verktøy for immunterapi mot kreft ved hjelp av T-celler.

    Prisene deles ut 6. november.

  • Underskudd på en halv million for Forskning.no

    Elise Lystad

    Fjoråret endte med driftsunderskudd på 550.000 kroner for Forskning.no.

    – Vi skal ikke tjene penger, vi er en non-profit-avis, men vi skal heller ikke tape penger. I 2023 hadde vi et kraftig underskudd, som blant annet skyldes at vi ønsket å ha en satsing for unge, som vi tok på egenkapitalen det året, sier ansvarlig redaktør for Forskning.no, Aksel Kjær Vidnes til Medier24.

    Avisa opplevde i fjor prisstigning og lavere annonseinntekter. Medlemsinntekter økte, fra 14,7 millioner til 15,4 millioner, mens annonseinntektene sank med 750.000 kroner.

    I tillegg til et trått annonsemarked, har det vært prisstigning på tjenester Forskning.no trenger for å lage avis.

  • UiT-professor vant KI-pris

    Joar Hystad

    Professor ved UiT Norges arktiske universitet, Lars Ailo Bongo, vant NORAs mangfoldpris innen kunstig intelligens (KI).

    Det skriver UiT i en pressemelding.

    NORA er et norsk samarbeid mellom åtte universiteter, fem høgskoler og fem forskningsinstitutter innen KI, maskinlæring og robotikk. Årets NORA-konferanse ble arranger ved Høgskolen i Østfold mandag og tirsdag denne uken.

    Lars Ailo Bongo er ifølge pressemeldingen fra UiT en kjent pådriver for å fremme utvikling og forskning på samisk kunstig intelligens, og det er derfor han er vinner av årets pris.

    — Jeg syns det er hyggelig å ha vunnet denne prisen. Det viser at arbeidet vårt med å fremme samisk kunstig intelligens blir lagt merke til, uttaler Bongo.

    Målet med mangfoldsprisen er å anerkjenne et individ med tilknytning til en norsk institusjon, som har vært aktiv og tatt lederskap når det kommer til å sette fokus på kjønnsforskjeller innen KI-feltet, eller andre typer diskriminering, knyttet til alder, seksuell orientering, etnisitet, eller annet.

    — Samisk KI er viktig for det samiske samfunnet siden det kan løse det største problemet; mangelen på eksperter med samisk språk- og kulturkompetanse, for eksempel i helsevesenet, utdanning, eller offentlig forvaltning, sier Lars Ailo Bongo.

    Her har Lars Ailo Bongo akkurat fått prisen.
  • Feiret åpningen av over 500 nye student­boliger i Oslo

    Elise Lystad

    Studentsamskipnaden SiO feiret ferdigstillingen av over 500 studentboliger i Kringsjå studentby, i forrige uke.

    Byggetrinn tre ved Kringsjå studentby er nå ferdig, som betyr at åtte nybygg med til sammen 96 familieleligheter og 487 tromsleiligheter står klare til innflytting. I tillegg er det rehabilitert tre bygg med ni ettromsleiligheter og 185 hybler i bofellesskap.

    - Dette betyr nye hjem for enda flere av studentene i byen, og ambisjonen vår er å fortsette å øke tilbudet ytterligere, sier Andreas Eskelund, administrerende direktør i SiO, i en pressemelding.

    Offisiell åpning av studentboligene var 26. mai. Både SiOs administrerende direktør Eskelund, og forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland holdt tale for de frammøtte.

    Siste og fjerde byggetrinn på Kringsjå studentby er foreløpig ikke besluttet.

    Dørene åpnes på nye studentboliger på Kringsjå studentby, byggetrinn 3. Fra venstre statsråd Sigrun Aasland, Velferdstingsleder Oliwia Skowron og SiO-styreleder Eilif Tanberg.
  • Bergen arkitekt­høg­skole med i UHR

    Hege Larsen

    Bergen arkitekthøgskole (BAS) er tatt opp som som det 34. medlemmet av Universitets- og høgskolerådet (UHR).

    Emma Nilsson er rektor ved Bergen arkitekthøgskole

    Det skjer etter at Nokut (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) i oktober i fjor akkrediterte BAS som høgskole.

    BAS er en privat høgskole som ble etablert i 1986, Den er organisert som en stiftelse og ble godkjent av Utdanningsdepartementet i 1990 og uteksaminerte sitt første kull sivilarkitekter våren 1991.

    Høgskolen har cirka 175 registrerte studenter og cirka 20 årsverk våren 2025, melder UHR på sine nettsider.

    BAS ble tatt opp som medlem i UHR ved akklamasjon under representantskapsmøtet i Tromsø 22. mai 2025.

  • Sju nye meritterte ved OsloMet

    Hege Larsen

    Sju nye undervisere har fått status som merittert underviser ved OsloMet.

    – Våre nye meritterte undervisere er valgt ut blant 27 søkere, og har dermed kommet gjennom et nåløye som er og skal være trangt. De engasjerer seg langt utover egen undervisning, og når man leser søknadene ser man at ingen kan bli merittert ved utelukkende å hegne om egne studenter, sier prorektor Silje Fekjær.

    Dette er de nye meritterte underviserne:

    • Kari Almendingen, professor, sykepleie, Fakultet for helsevitenskap
    • Pia Borlund, professor, arkiv-, bibliotek- og informasjonsfag, Fakultet for samfunnsvitenskap
    • Lene Christensen, førsteamanuensis, fysioterapi, Fakultet for helsevitenskap
    • Gro Markeset, professor, bygg- og energiteknikk, Fakultet for teknologi, kunst og design
    • Cecilie Sachs Olsen, professor, estetiske fag, Fakultet for teknologi, kunst og design
    • Adrian Peretz, førsteamanuensis, markedsføring, Fakultet for samfunnsvitenskap
    • Björg Sigridur Anna Thordardottir, førsteamanuensis, ergoterapi, Fakultet for helsevitenskap
    – Jeg er glad for at OsloMet med meritteringsordningen lar dedikerte undervisere få skinne., sier prorektor for utdanning Silje Fekjær.
  • Disse er nominert til Nokuts ærespris

    Hege Larsen

    Nokut (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) skal dele ut sin ærespris for tredje gang. 18. juni, på Nokuts fagskolesamling, blir det klart hvem vinneren er.

    Blant de nominerte er Arvid Ellingsen, leder i Norsk fagskoleråd og fagrådgiver i LO, og Blanca Estela Braña de Hvidsten og Anette Lund Follestad ved OsloMets institutt for yrkesfaglærerutdanning.

    Æresprisen ble for første gang delt ut i 2019, den gang til Berit Kjeldstad, tidligere prorektor for utdanning ved NTNU. Kjeldstad er i dag styreleder ved Høgskolen i Østfold.

    Neste gang prisen ble delt ut var i 2024 og vinneren var Knut Mørken, professor i matematikk ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet ved Universitetet i Oslo.

    I år skal prisen deles ut til en representant for høyere yrkesfaglig utdanning.

    – Æresprisen skal anerkjenne og hedre en person som har gjort en betydningsfull innsats med å styrke utdanningskvaliteten. Jeg er glad for at vi har fått inn så mange gode kandidater, og jeg ser frem til å møte juryen for å avgjøre hvem som vinner, sier Nokut-direktør Kristin Vinje.

    De nominerte er:

    • Linn Himberg Larsen
    • Tove Kittelsrud
    • Blanca Estela Braña de Hvidsten og Annette Follestad Lund
    • Niklas Frogner
    • Arvid Ellingsen
    • Josefine Victoria Daniels
    • Anette Lund Follestad
    • Elin Stokke-Gjemse
    • Thea Tuset
    • Hilde Halvorsen
    • Annette Bråthen
    • Elvy Saus
    Nokut-direktør Kristin Vinje er glad for å ha fått inn mange gode kanidater til æresprisen.
  • Ny studentledelse ved Universitetet i Bergen

    Elise Lystad

    Studentparlamentet ved Universitetet i Bergen har holdt sitt konstituerende møte og fått ny ledelse.

    Kaja Sandvik er ny leder i Arbeidsutvalget, som er det øverste organet i Studentparlamentet ved UiB.

    – Det føles veldig stort. Det er et tungt verv, så jeg gleder meg veldig til å ta fatt på rollen, sier Sandvik til studentavisa Studvest.

    Arvid Fauskanger Ekberg ble valgt som nestleder, og Kristian Birkeland og Maria S. Økland ble valgt inn på de to resterende plassene.

  • Første kull sykepleiere ferdig på Vid Helgeland

    Elise Lystad

    Vid Helgeland uteksaminerte nylig sitt første kull med sykepleiere fra sin desentraliserte utdanning i Sandnessjøen.

    – Vi er veldig fornøyde med første kull og føler oss stolte over å kunne uteksaminere disse studentene. Vi føler oss sikre på at Helgeland får 16 gode sykepleiere som går rett ut i jobb, sier førsteamanuensis ved VID, Jorunn Hov, til avisa iSandnessjøen.

    Det første kullet startet studiene sine høsten 2021 og er nå ferdige etter fire år med deltidsstudier. De nye sykepleierne markerte anledningen sammen på Alstahaug kirke og Petter Dass-museet med festgudstjeneste, avslutningsseremoni og taler.

  • Stortinget vil gi fastlegerett til samskipnadene

    Elise Lystad

    Helse- og omsorgskomiteen vil gi studentsamskipnadene rett til å opprette fastlegetilbud.

    Komiteens flertall innstiller på at Stortinget «ber regjeringen endre forskrift om helsetjeneste ved samskipnadene slik at alle studentsamskipnader kan opprette fastlegetjenester». Flertallet stemte for forslaget, og Stortinget vil etter planen behandle forslaget den 4. juni.

    Studentsamskipnaden i Oslo og omegn, SiO, har fra før en hjemmel for å drive fastlegetilbud, noe de har gjort de siste 20 årene. Dette tilbudet er ifølge forslagsstillere Rødt et populært og effektivt tilbud.

    I et høringsforslag skriver Norsk studentorganisasjon og Samskipnadsrådet at «SiOs modell gir høy dekning, tverrfaglig organisering og avlastning for kommunale helsetjenester. Fastlegene er spesialisert på studenthelse, og inngår i helhetlige behandlingsforløp med psykologer, helsesykepleiere og annet helsepersonell.»

    I SHoT-undersøkelsen fra 2022 oppga 56,7 prosent av studenter at de ikke har fastlege på studiestedet.

  • Stiftelse gir 56 millioner til forskningsprosjekter

    Elise Lystad

    Tromsø Forskningsstiftelse (TFS), stiftelsen til milliardær Trond Mohn, gir 56 millioner til forskningsprosjekter ved UiT Norges arktiske universitet.

    De tre prosjektene forsker på henholdsvis kreftbehandling, fusjonskraft og tverrfaglig tematikk, skriver stiftelsen i en pressemelding.

    – Sett fra universitetsledelsens side, håper vi at tildelingene vil åpne nye dører for forskningsmiljøer med internasjonale ambisjoner. Vi ønsker også at deres forskningsinnsats skal stimulere og berike andre kollegaer ved UiT. Jeg ønsker lykke til med det viktige arbeidet, sier Jan-Gunnar Winther, prorektor for forskning og utvikling ved UiT, i pressemeldingen.

      Dette er de tre som får midler:

    • THERACAN (Novel radiotheranostic systems for precision cancer medicine): 10,3 millioner fra TFS og 2 millioner kroner fra Kreftforeningen. Målsettingen til prosjektet er å utvikle teknologi som kan åpne for mer effektiv behandling av kreft med spredning på et sent stadium.
    • FUSENOW (Fusion Research Center Norway): 20 millioner kroner støtte fra TFS. Prosjektet jobber med å utvikle reaktorer som simulerer solas energiproduksjon.
    • Mattematikksenteret Lie-Størmer Senter: 25,5 millioner kroner i støtte for å videreutvikle forsknings- og undervisningsaktiviteter ved senteret.
    Leder av de tre prosjektene som ble tildelt midler, fra venstre, Inigo Martinez, Cordian Riener, Hans Z. Munthe-Kaas og Odd Erik Garcia.
  • Gjenvald som dekan med hårfin margin

    Njord V. Svendsen

    Camilla Brautauset held fram som dekan ved Det humanistiske fakultet ved Universitetet i Bergen.

    Camilla Brautaset er gjenvald som dekan. Foto: Eivind Senneset

    Med knapp margin vann Brautaset og hennar lag valet med 51,2 prosent av stemmene, mot Anne Beate Maurseth og hennar lag, som endå på 48,8 prosent.

    Valdeltakinga var på 73 prosent. Men berre 3,3 prosent av studentane røysta i valet.

    Med seg i dekanatet får Brautaset Eivind Heldaas som ny prodekan for forsking og formidling og Heming Gujord som visedekan for utdanning og internasjonalisering.

    Det var første gong på 16 år at to lag stilte til val som dekan og prodekan ved Det humanistiske fakultet, melder Universitetet i Bergen (UiB). Ikkje sidan 1993-1998 har ein dekan ved fakultetet sete i to periodar.

    — Vi vil vere eit dekanat for alle ved HF og halde fram med å vere lydhøyre, seier Camilla Brautaset på uib.no.

  • Jon Fosse ble æresdoktor ved Lunds universitet

    Joar Hystad

    Allerede i november offentliggjorde Lunds universitet at nobelprisvinner Jon Fosse skulle tildeles en æresdoktorgrad av Det kunstneriske fakultet ved Lunds universitet.

    Forrige fredag ble tildelingen markert i form av en storslått seremoni ved Lunds universitet i Skåne. Tradisjonen tro mottok Fosse også doktorhatten, som han selvsagt ikledde seg i forbindelse med seremonien.

    Malmö teaterhögskola, en del av Fakultetet for kunst og scenekunst ved Lunds universitet, har ofte brukt Fosses verk i sine kurs og programmer. Studentene leser og arbeider vanligvis med Fosses tekster, og de har også satt opp gradsprosjektproduksjoner av skuespillene hans, skriver Lunds universitet i en pressemelding.

    — Jeg er utrolig stolt og glad for at Jon Fosse har sagt ja til å bli æresdoktor ved fakultetet vårt, uttaler Santino S. Resic, dekan ved Lunds universitets fakultet for kunst og scenekunst i Malmö.

    Jon Fosse ble i 2015 æresdoktor ved Universitetet i Bergen (UiB). Han vant nobelprisen i litteratur i november 2023.

    Jon Fosse fotografert under seremonien.
  • Dansk fakultet utelukker ikke oppsigelser

    Solveig Mikkelsen

    Dyre bygninger og bevisst overforbruk over flere år har gitt Det Natur- og Biovidenskapelige Fakultet, kalt Science, årlige underskudd på 100 millioner danske kroner, skriver Uniavisen.

    Fakultetet holder til på Københavns universitet og er landets største i sitt slag.

    Dekanen kan ikke garantere at det ikke blir oppsigelser, men håper at det kan unngås.

    De økonomiske problemene skyldes økte driftsutgifter til nye bygninger og at fakultetet har tæret på egenkapitalen.

    Totalt beløper de årlige driftsomkostningene til nye bygninger seg til svimlende 89 millioner kroner, skriver Uniavisen.

    Fasaden av Københavns universitet
    SCIENCE-fakultetet ved Københavns universitet tærer på egenkapitalen og har store utgifter på nye bygninger..
  • Får fornyet tillit i UiO-styret

    Mats Arnesen

    Fristen for å stemme i universitetsstyrevalget ved Universitetet i Oslo (UiO) gikk ut fredag morgen, og nå er det klart at to medlemmer får fornyet tillit.

    Både Finn-Eirik Johansen og Ingrid Lossius Falkum stilte til gjenvalg for de fast, vitenskapelige ansatte etter å ha sittet i universitetsstyret de siste fire årene. Det får de gjøre i fire nye år, skriver UiO på sin hjemmeside.

    For de midlertidige, vitenskapelige ansatte er stipendiat ved Det medisinske fakultet, Emma Joanne Lengle, valgt, mens seniorrådgiver Anna Kolberg Buverud erstatter Marianne Midthus Østby som representant for de teknisk-administrative.

    Studentrepresentantene i styret det neste året er Daniel Fjell Riisnæs og Anna Furset.

    Ingrid Lossius Falkum får fortsette som representant for de faste, vitenskapelige ansatte i fire nye år.

    Disse er valgt til varamedlemmer

    Faste, vitenskapelige ansatte

    • Anne Kveim Lie, professor, Avdeling for samfunnsmedisin og globale helse, Det medisinske fakultet
    • Stephan Oepen, professor, Institutt for informatikk, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet

    Midlertidige, vitenskapelige ansatte

    • Solveig Topstad Borgen, postdoktor, Institutt for sosiologi og samfunnsgeografi, Det samfunnsvitenskapelige fakultet
    • Karl Henrik Storhaug Reinås, stipendiat, Institutt for pedagogikk, Det utdanningsvitenskapelige fakultet

    Teknisk-administrative ansatte

    • Johannes Saastad, seniorrådgiver, IT-avdelingen, Fellesadministrasjonen
    • Aleksandra Weder Sawicka, seniorrådgiver, Administrative fellestjenester, Det medisinske fakultet

    Studentrepresentant

    • Oskar August Bonafede Heggernes
    • Nora Marie Hager
  • Nye midler til halvstuderte lærere

    Hege Larsen

    Fire universiteter og høgskoler får ekstra penger til en ordning med skreddersydde studieopplegg for å hjelpe flere med å fullføre lærerutdanningen de har startet på.

    UiT Norges arktiske universitet, Nord universitet, Universitetet i Innlandet og Høgskulen på Vestlandet får 1,8 millioner hver.

    — Vi trenger flere kvalifiserte lærere i Norge. Nå styrker vi ordningen som gjør at folk som av ulike grunner ikke fikk fullført lærerutdanningen sin, kan fortsette der de slapp. Dette er et veldig godt og effektivt tiltak for å hjelpe flere som allerede er motivert for en jobb i skolen med å bli ferdig utdannede lærere sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap).

    Ifølge regjeringen er det i dag rundt 2750 årsverket ufaglærte lærere og antallet er økende.

    Fotografi av en kvinne med lyst hår og grønn kåpe utendørs.
    Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland.
  • Nyutdannet politi kommer raskere i jobb

    Hilde Kristin Strand

    Gjennom 2024 var det en tydelig bedring i jobbsituasjonen for uteksaminerte med vitnemål fra Politihøgskolen. Det melder Politihøgskolen selv. 93 prosent av de som gikk ut i 2024 hadde jobb i etaten per 30. april. 60 prosent av dem hadde fått fast stilling. For kullet før er tallet 92 prosent i jobb i etaten, 79 prosent av dem har fått fast jobb. Ser man på dem som er inne i sitt fjerde år etter utdanning, er det nå 90 prosent av dem som har jobb i etaten som har fått fast stilling.

    Prorektor for utdanning ved høgskolen, Kjell Eirik Mortensen, gleder seg over utviklingen.

    — Politihøgskolen har over mange år stått for at flest mulig må raskest mulig i jobb etter endt utdanning. Det er viktig for den enkelte, etter krevende studier. Men ikke minst har både etaten og samfunnet behov for at nyutdannet politi kommer i tjeneste uten lang ventetid, sier han.

Powered by Labrador CMS