kompetanse
Skuffet etter at regjeringen fant ny utvalgsleder
Dag Terje Andersen tar over som leder for kompetansereformutvalget. Universitets- og høgskolerådets leder mener regjeringen burde benyttet anledningen til å få inn flere medlemmer fra kunnskapssektoren.

— Jeg er skuffet, sier Sunniva Whittaker, leder for Universitets- og høgskolerådet (UHR) og rektor ved Universitetet i Agder.
Tidligere i høst stusset hun over at universitets- og høgskolesektoren ikke er representert i kompetansereformutvalget. Der er bare partene i arbeidslivet invitert inn.
Da regjeringen fredag meldte at utvalgsleder Svein Richard Brandtzæg slutter og at Dag Terje Andersen kommer inn i stedet, stusset hun igjen.
— Burde brukt anledningen
— Jeg synes absolutt de burde brukt anlendingen til å få inn noen fra vår sektor også. Vi sitter på mye erfaringer og kompetanse både om utfordringer og muligheter når gjelder kompetanseutvikling. Læring hele livet har de fleste utdanningsinstitusjonene et aktivt forhold til, sier hun til Khrono.
Da Khrono skrev om saken i september, sa UHR-lederen at hun forventet at sektoren ville bli koblet på på et eller annet vis etter hvert som arbeidet med rapporten skrider frem. Det har ikke skjedd, sier hun i dag.
— Vi har ikke fått signaler om de skal bruke sektoren mer, såvidt jeg vet. Jeg tenker at vi er en viktig aktør i dette bildet, og å være koblet inn på et tidlig stadium er mye mer fruktbart enn om vi må respondere på noe isom allerede er utarbeidet, sier hun.
— Lite som er viktigere
Kompetansereformutvalget ble nedsatt av Kongen i statsråd 20. juni.
Dag Terje Andersen har tidligere vært stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet, statsråd og stortingspresident. Han startet yrkeskarrieren sin som skogsarbeider.
— Det er lite som er viktigere for utviklingen til både den enkelte og for samfunnet vårt enn at flest mulig får mulighet til å lære hele livet. Kompetansereformutvalget har et stort og viktig oppdrag, og jeg ser fram til å gå i gang med arbeidet sammen med alle de kompetente medlemmene av utvalget, sier han i en pressemelding fra Kunnskapsdepartementet.
— Best tjent med annen leder
Avtroppende utvalgsleder Svein Richard Brandtzæg var styreleder ved NTNU mellom 2014 og 2020. Han sier at han selv har valgt å trekke seg som leder for kompetansereformutvalget, og grunngir det slik:
— Det har vært veldig interessant å være med på dette arbeidet, som utvilsomt kan få stor betydning for fremtidens Norge. Jeg opplever at utvalget vil være best tjent med en leder som har en litt annen kompetanseprofil enn min.
Nyeste artikler
Høyres gamle oppskrift er dårlig nytt for lærerutdanningene
Tidligere studentleder dømt til ti måneder fengsel
Solve Sæbø ny rektor ved NMBU
Samarbeid mellom UiB og amerikansk universitet skrinlagt: — Svært alvorlig
NHO Elektro tar feil om finansieringssystemet for fagskolene
Mest lest
«Ment som en spøk», sa søkeren. Universitetet svarte med utestengelse i ett år
Ble avkrevd 190.000 kroner midt i semesteret. Måtte avbryte studiet
Ragnhild Hennum er ny rektor ved Universitetet i Oslo
Disse to jobber gjerne til de blir 72, hvis Stortinget rekker å bestemme seg
Tidligere studentleder tilstår underslag av 1,1 millioner kroner