Astronauter
Kinesisk romfartssjef banket opp forskere i fylla
Forskerne ønsket ikke å anbefale romfartssjefen til Det internasjonale astronautiske akademiet i Stockholm. Det fikk konsekvenser.

En toppsjef i Kinas romprogram er suspendert etter at han banket opp to forskere i fylla. Forskerne ligger fortsatt på sykehus en måned etter hendelsen.
Romfartsorganisasjonen CASC har startet en gransking av hendelsen. CASC opplyser at den 57 år gamle styreformannen i deres investeringsavdeling, Zhang Tao, «slo noen etter å ha drukket».
Mannen skal ha invitert to høyt respekterte forskere på middag i Beijing for en måned siden for å be dem anbefale ham til Det internasjonale astronautiske akademiet i Stockholm, der de to er medlemmer.
Da de sa at de nettopp hadde møtt 57-åringen og ikke kjente godt nok til arbeidet hans, ble han kranglete og forsøkte å slå dem.
Forskerne, 85 år gamle Wu Meirong og 55 år gamle Wang Jianan, ønsket å gå, og Zhang og hans folk fulgte dem til Wangs leilighet. Videoopptak viser at Zhang slo ned de to forskerne i heisen. De ligger fortsatt på sykehus.
Morselskapet CASC har fått kritikk etter hendelsen. Selv om både bilder og detaljer fra hendelsen er blitt kjent, ba selskapet fredag sine ansatte om ikke å snakke om saken.
(©NTB)
Nyeste artikler
Kritiker mente han er i ferd med å kveste Forskningsrådet. Endringene har ikke vesentlige virkninger, svarer Borten Moe
Ansetter prorektor for utdanning
Universitetene sier nei til å utlevere forskernes faglige diskusjoner
Skuffet over klimasvar fra rektorene
Mohn etterlyser kritisk refleksjon rundt «missions»
Mest lest
Gikk lei av «bestillingshelvete» og sa opp jobben
Innsynsstorm mot ME-forskere: – Helt absurd
Professoren skyldte på studenter for «slurvefeil». Nå er han felt for vitenskapelig uredelighet
Følte seg holdt som gissel for det han brydde seg om
Han har valt vekk publikasjonspoeng. Å redde eit språk som står i fare for å døy er viktigare