grunnforskning
Er du en fremragende forsker under 40?
Senter for grunnforskning er ute med ny utlysning.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Senter for grunnforskning (CAS) har åpnet søknadsrunden for å bli det de kaller Young CAS Fellow 2021/22. Søknadsfristen er 1. desember.
Young CAS Fellow er utformet i samarbeid med Akademiet for yngre forskere (AYF), og ble avholdt for første gang i det akademiske året 2019/20.
I en pressemelding forteller senteret at målsettingen med Young CAS Fellow er å støtte fremragende yngre forskere.
200.000
Det poengteres at prosjektene man søker på må ha en tydelig grunnforskningsprofil.
— Dette betyr at forskningen er nysgjerrighetsdrevet, utfordrer gitte sannheter og har potensiale til å flytte forskningsfronten på det aktuelle feltet, heter det i pressemeldingen.
Man kan få støtte på opptil 200.000 kroner i ett år hvis man kommer gjennom nåløyet, men det er det bare to prosjekter som gjør.
Midlene skal brukes til utforming av forskning, nettverksbygging og tre samlinger. Den første samlingen skal vare i fem dager, og de to andre skal vare mellom tre og fem dager.
Må ha doktorgrad
For å kunne søke må du ha tatt doktorgrad og være ansatt i en vitenskapelig stilling under professornivå på en av senterets samarbeidsinstitusjoner i Norge i det akademiske året 2021-22.
Det er CAS’ styre som utnevner Young CAS Fellows for 2021-22 i februar 2021.
Nyeste artikler
Advarte mot eksplosjon i studieavgifter for fagskolestudenter
Året etter at professoren døde, fikk 31 av studentene hennes et stort sjokk
En mer kunnskapsbasert politikk for profesjonsutdanningene
Professor Leif Hem ankar dommen i saka mot NHH
Ønsker seg et bredt forskningsforlik
Mest lest
Slår knallhardt tilbake: — Verre enn under den mørkeste middelalderens inkvisisjon
Gransking: Norges mest publiserende forsker opptrådte vitenskapelig uredelig
Mange hundre ansatte melder om uakseptabel oppførsel på universiteter
Frykter utpressing: Må utlevere navn på ansatte til alle som spør
NTNU-professor felt for plagiat etter gransking