kina
Skatterazzia mot kinesiske forskere i Norge
Skatteetaten har gjennomført en razzia mot et selskap tilknyttet to kinesiske forskere. De er ansatt ved et norsk universitet.

31. mai tok Skatteetaten seg inn i en privat bolig på Østlandet. Samtidig gikk de til aksjon mot et selskap på et universitet. Det skriver Aftenposten.
Selskapet er tilknyttet to kinesiske forskere, som har jobbet ved universitetet i mer enn ti år. Selskapet ble opprettet noen år etter at forskerne begynte å jobbe ved universitetet, og er et selskap som baserer seg på forskning ved universitetet.
Universitetet bekrefter
Aftenposten skriver at forskeren som eier privatboligen skatteetaten tok seg inn i, med bistand fra politiet, har vært knyttet til dette selskapet. Avisa har ikke lykkes i å få en kommentar fra denne forskeren.
Det aktuelle universitetet har bekreftet til avisa at Skatteetaten har vært i deres lokaler og begjært bevisutlevering. De har også bekreftet at aksjonen er rettet mot en av deres medarbeidere, men ellers ønsker ikke universitetet å kommentere saken ytterligere.
Skulle sikre bevis
Målet med aksjonen var å sikre bevis i en straffesak.
Aftenposten har snakket med den andre av de to forskerne. Han ønsker ikke å si noe før saken er avklart.
Flere kinesiske statsborgere har vært oppført som eiere av selskapet, og de siste ti årene har kinesiske studenter tatt såkalt næringsdoktorgrad i selskapet.
Nyeste artikler
Forskerne fikk navnene sine på falsk artikkel: — Helt forferdelig
Navnet mitt på en artikkel jeg aldri skrev — med data som aldri fantes
Columbia utviser studentar etter pro-palestinsk demonstrasjon
Nerdenes hevn: Ble landets raskeste akademikere
Aasland vil ikke reversere kutt i scenekunst
Mest lest
Slår knallhardt tilbake: — Verre enn under den mørkeste middelalderens inkvisisjon
Gransking: Norges mest publiserende forsker opptrådte vitenskapelig uredelig
Mange hundre ansatte melder om uakseptabel oppførsel på universiteter
Frykter utpressing: Må utlevere navn på ansatte til alle som spør
NTNU-professor felt for plagiat etter gransking