karantene
Mange studenter i karantene i Harstad
En student som har fått påvist koronavirus var til stede på undervisning ved UiT Harstad.

Ved Universitetet i Tromsø Norges arktiske universitet (UiT) sin campus i Harstad ble det torsdag bekreftet en smittet student. Smittekilden knyttes til Østlandet. Hele 59 personer er satt i karantene, og de aller fleste av disse kan knyttes til universitetet.
Ikke fysisk undervisning
— Det har vært seminarundervisning, sier campusdirektør Karl-Erik Arnesen til Khrono.
NRK omtalte saken først.
Arnesen sier at studentene som er til stede på undervisning registrerer seg. Disse listene har blitt videreformidlet til smittevernkontoret i kommunen.
Lokalene der den smittede studenten har vært blir stengt og vasket ned, og den aktuelle studentgruppen vil ikke ha fysisk undervisning inntil videre. Dette skriver UiT på egne sider.
— Kan det bli aktuelt med flere tiltak?
— Vi holder alle muligheter åpne, og har tett kontakt med smittevernlegen i Harstad. Så langt er det ikke nødvendig med ytterligere tiltak, sier Arnesen.
Harstad kommune sier, ifølge NRK, at det er for tidlig å si om man ser starten på et større utbrudd i byen.
– Området personene har blitt smitta i er et område med mye mutantvirus. Vi ber derfor også de som er i samme husstand som nærkontakter av disse om å gå i karantene, sier kommunikasjonssjef i Harstad, Øivind Arvola, til NRK.
Munnbind på Nord universitet
Også i Tromsø og Bodø er det økende smitte. I Bodø ligger Nord universitet. Her anbefales det nå å bruke munnbind på offentlig innendørs sted - det gjelder også på universitetet, skriver Nord universitet på egne sider. Å minske sosial kontakt er et annet av de tydelige rådene som nå kommer.
– Vi er i nærheten av å få en situasjon der dette er ute av kontroll, sier Tor Claudi, kommunelege i Bodø kommune, til NRK fredag.
I Tromsø ble det meldt om åtte smittetilfeller torsdag. Også her vurderes det strengere tiltak.
Nyeste artikler
Fusk og faenskap: Saksbehandling på autopilot
UiT vant i rettssak om «Kronprins Haakon»-base
Ukrainere tar kontakt med universitetene om studieplass
Anslår Ocean Space-stopp vil koste 900 millioner ekstra
Vi må finne en god balanse mellom autonomi og styring i lærerutdanningen
Mest lest
Ble anbefalt å bli renholder da han kom som flyktning til Norge. Nå har han tatt doktorgrad
Nå går det på tilliten løs
Forskningsrådet trodde kutt var «lån». — Mildt sagt oppsiktsvekkende
Ola Borten Moe kaster styret i Forskningsrådet
Kraftige reaksjoner mot statsråd Borten Moe