Kortnytt
Fem millionar til ingeniørutdanning på Stord
Kunnskapsdepartementet gir fem millionar kroner til Høgskulen på Vestlandet. Pengane skal gå til ingeniørutdanning på Stord. Utdanninga vert ein del av den såkalla Stord-modellen, og rettar seg mot personar som har fagskuleutdanning og som jobbar i Aker Solutions eller andre verksemder i regionen.

Dei som skal ta denne ingeniørutdanninga må ha ei fagskuleutdanning i botn, noko som vil gi fritak for deler av utdanninga. Studentane jobbar redusert, og tek dei ingeniørfaga deei manglar over to år.
— På Stord har næringslivet, fagskulen og høgskulen lenge hatt eit godt samarbeid for å styrka kompetansen vil verksemdene, seier forskings- og høgare utdanningsminister Henrik Asheim i ei pressemelding.
Det var Bømlo-nytt som først skreiv om saka.
(Hilde Kristin Strand / Khrono)
Nyeste artikler
Vil ikke bli distrahert av Knudsen-saken ved UiB
Jobbet 347 uker overtid
Behov for fremtidsanalyser i langtidsplanen
Britene er ute av EU, men med i Horisont Europa. Hva så, for norske forskere?
Frøydis Hertzberg
Mest lest
I Noreg fekk ho botnkarakter, i EU fekk ho 19 millionar i stjernestipend
Erna ber universitetene legge om til kortere utdanninger
Bredside mot Forskningsrådet: «Et system fullstendig blottet for selvinnsikt»
Studenter raser mot ny rektor: «Du blir aldri vår rektor»
Prisen på PC-skjermen overrasket forskeren:— Opplagt galt