— Kjære regjering, internasjonalisering av høyere utdanning handler ikke om bistand! 30. september 2023 - 09:08
De hadde aldri sett en student bruke en så avansert metode. Hun ble utestengt for fusk 29. september 2023 - 06:52
Er én praksisperiode unna å bli sykepleier. Nå tar OsloMet fra henne studieretten 26. september 2023 - 06:49
«Oslo-erklæring» om ME møter motstand. — Bør lytte til majoriteten av pasientgruppen 26. september 2023 - 15:41
Skal leita etter direktøren sin etterfølgjar To saker heng tett saman på styremøtet ved Høgskulen i Volda: Skal høgskulen ha vald eller tilsett rektor? Og kva vert arbeidsoppgåvene til den nye direktøren?
Korleis skal Høgskulen i Volda styrast i framtida? Sjølv meiner eg – framleis – at Høgskulen i Volda bør halde fram med ordninga med vald rektor, skriv rektor Johann Roppen.
Sunt å drøfte styringsmodell Universitets- og høyskolesektoren står overfor store endringer og blir møtt med nye krav og forventninger, skriver UiA-rektor Sunniva Whittaker, som mener det gjør diskusjonen om valgt eller ansatt rektor viktig.
Universitetets styringsmodell – unødvendig omkamp om egne vedtak Vi mener at en endring der rektor ansettes i stedet for å bli valgt er et skritt i retning av en foretaksmodell. Dette vil vi på det sterkeste advare mot, skriver en stor gruppe ansatte og studenter ved Universitetet i Agder.
Ti universiteter og høgskoler med nye rektorer i 2021 I løpet av 2021 vil 10 universiteter og høgskoler få nye rektorer. Seks av dem er ansatt eller skal ansettes. Fire skal velges.
Åpent om valgt eller ansatt rektor på NMBU 21. januar skal NMBUs styre avgjøre om de skal fortsette med ansatt rektor, eller gå tilbake til valgt.
NMBU trenger en valgt rektor NMBU trenger en valgt rektor som henter sin legitimitet nedenfra og sikrer universitetet større autonomi, skriver en gruppe professorer og tillitsvalgte.
Høgskolen i Østfold går fra valgt til ansatt rektor Styret ved Høgskolen i Østfold vedtok torsdag å endre ledelsesmodell, mot sittende rektors stemme.
Høring: Flertall for valgt rektor ved Høgskolen i Østfold Torsdag bestemmer styret om høgskolens rektor fortsatt skal velges.
Reaksjoner på UiT: «Rektor har mistet all tillit og troverdighet» Fagforeninger og ansatte reagerer sterkt på styrets beslutning om å innføre fast ansatt rektor ved UiT Norges arktiske universitet.
Flest for valgt rektor i høring ved UiT Fire av seks fakulteter ved UiT går inn for å fortsette med valgt rektor, viser høring. De to siste har ingen klar anbefaling.
Ansatte ved UiT Norges arktiske universitet ønsker fortsatt valgt rektor Vi har gjennomført en spørreundersøkelse blant våre 3500 medlemmer. Resultatet viser at 80% av de ansatte ønsker at UiT fortsatt skal ha valgt rektor, skriver fire hovudtillitsvalgte.
Demokratisk valgt universitetsrektor Det er to argumenter som taler for fortsatt valgt rektor: sterkere autonomi og legitimitet.
Det går mot ansatte instituttledere ved Norges handelshøyskole Ledelse. Den store saken på Norges handelshøyskoles styremøte denne uken er om de skal fortsette å velge sine instituttleder eller om de skal bli ansatt.
Skepsis mot å gå fra valgte til ansatte instituttledere på NHH Ledelse. — Veldig ofte er ledervalgene av den nordkoreanske typen, med én kandidat, sier NHH-rektor Øystein Thøgersen. Han ønsker seg ansatte instituttledere. Flere er skeptiske.
NTNU lyser ut rektorjobb for 5,5 år NTNU. Anne Borg er konstituert som rektor på NTNU. Ny rektorjobb skal lyses ut for en periode på 5,5 år. Styret avviste debatten om NTNU skal ha valgt eller ansatt rektor.
Det er ingen grunn til å endre loven for å opprettholde ordningen med valgt rektor Rektor-rollen. Det er ikke slik at universitets- og høyskoleloven begrenser den valgte rektors oppgave til å lede universitetsstyret og representasjon, skriver professor ved Universitetet i Oslo, Hans Petter Graver.
Skal ordningen med valgt rektor overleve må universitets- og høyskoleloven endres Rektor-rollen. Når selv redaktøren i Forskerforum lever i den villfarelsen at valgt rektor og tilsatt rektor er sammenlignbare stillinger er det på tide å rydde opp, skriver rektor ved Universitetet i Bergen, Dag Rune Olsen.
Fortsatt valgt rektor i Molde Ledelsesmodell. Med sju mot fire stemmer vedtok styret for Høgskolen i Molde torsdag at høgskolen fortsatt skal ha valgt rektor og delt ledelsesmodell i perioden 2019 til 2023.
Valgt rektor er universitetsdemokratiet verdig Rektorvalg. Vi stiller oss undrende til at Studentorganisasjonen i Agder får kritikk for at vi jobber for – og feirer – gjennomslag for politikk vedtatt av studentparlamentet, skriver Benedicte Nordlie.
Valgt eller ansatt rektor spiller liten rolle for den strategiske utviklingen Styringsmodell. Valgt eller ansatt rektor har liten betydning for hvordan strategiske beslutninger tas ved universiteter og høgskoler, viser ny forskningsartikkel.
Valgt rektor publiserer mest Det er stor forskjell i publikasjonstallene mellom tilsatte og valgte rektorer, hevder artikkelforfatterne. Etter mange års erfaring fra flere universiteter og høyskoler ser vi viktigheten av å ha ledere som også er gode forskere.
Nyeste artikler
Han er en av den svenske høyreekstremismens fremste fiender
Norske ministre er de lavest utdannete i verden
Lærarutdanning i krise. Kven skal vere lærarar i framtida?
Dei skreiv under på at dei ikkje skulle gifta seg — men gjorde det likevel
— Kjære regjering, internasjonalisering av høyere utdanning handler ikke om bistand!
Mest lest
Endte med 19 knivstikk etter møte med student. — Føler ikke sinne
Norske ministre er de lavest utdannete i verden
De hadde aldri sett en student bruke en så avansert metode. Hun ble utestengt for fusk
Er én praksisperiode unna å bli sykepleier. Nå tar OsloMet fra henne studieretten
«Oslo-erklæring» om ME møter motstand. — Bør lytte til majoriteten av pasientgruppen