Torstein kom inn på lærerstudiet med 2 i norsk, Endre kom inn med 2 i matte 21. februar 2025 - 06:53
Her får du mer penger om du er fagorganisert. Slik gikk det i lønnsoppgjøret 19. februar 2025 - 11:01
Vil fjerne krav til samtykke John-Arne Røttingen, leder for den nasjonale kunnskapsinnhentingen om covid-19, mener forskning på smittevern hindres av krav til samtykke. Nå ber han om at det tas affære.
Hun skal lede Forskningsrådet inntil ny direktør er på plass I. desember slutter John Arne Røttingen i Forskningsrådet. Nå er hans midlertidige stedfortreder valgt ut.
Kappløpet mot ein ny vaksine Kor raskt vil ein kunne ha på plass ei vaksine mot koronaviruset som har gitt ein pandemi? Forskarar i mange land er med på kappløpet om å tilby dropane som kan verna folket mot sjukdom.
Åpen forskning må bli regelen, ikke unntaket Vi kan ikke lenger godta unødvendige begrensninger i tilgangen til forskningsresultater, skriver John-Arne Røttingen.
Europa endrer søknadsfristen, Norge følger ikke etter Alle utlysninger knyttet til forskningsprogrammet Horisont 2020 får nå utsatt frist som følge av koronaepidemien. Forskningsrådet i Norge gjør foreløpig ingen endringer.
Ny undersøkelse: Åtte av ti har tillit til forskning Omdømme. En undersøkelse gjennomført for Forskningsrådet viser at tilliten til forskning generelt er høg. Men for klimaforskning er tallet lavere.
EU skal jakte rask innovasjon og sponse bedrifter. Det utfordrer norske forskere. Horisont Europa. EUs nye forskningsprogram, Horisont Europa, vil at innbyggerne av EU skal se resultater av forskning innen seks til ti år. Det utfordrer forskningsmiljøene, mener direktøren i Innovasjon Norge, som ønsker å spille en større rolle i EUs finansiering av norsk forskning.
Skepsis til at Forskningsrådet skal ta oppdrag for private Finansiering. Forskningsrådet vil gjerne samarbeide mer med private bedrifter. — Forskningsrådet utvanner sin egen rolle, frykter Marit Arnstad.
Nyeste artikler
Vi må tenke nytt om læring og kompetanse for fremtidens arbeidsliv
Det er pedagogikk som er limet i lærerutdanninga
Disse landene trekker størst andel av sine publiserte artikler
Reagerer på de store forskjellene i driftsmidler for stipendiater
Kathrine Sund-Henriksen (1980 — 2025)
Mest lest
Flere tusen forskere krever oppgjør med Elon Musk
Torstein kom inn på lærerstudiet med 2 i norsk, Endre kom inn med 2 i matte
Her får du mer penger om du er fagorganisert. Slik gikk det i lønnsoppgjøret
Kathrine Sund-Henriksen (1980 — 2025)
Norske forskere rammes av Trumps forskningskutt. — Helt horribelt