Ber staten betale karantenehotell for studenter
Studentorganisasjonen ANSA ber staten betale karantenehotell for studenter som kommer hjem til sommeren. De sier at mange ikke har råd til den ekstra utgiften.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
– En tredel av studentene i utlandet oppgir til oss at de ikke vil ha råd til en uventet utgift på over 5.000 kroner. Det er akkurat hva ti dager på karantenehotell koster, sier Morgan Alangeh, president i ANSA, til VG.
Regjeringen endret fredag reglene for innreise fra land utenfor EØS. Da ble det bestemt at reisende som har oppholdt seg i land utenfor EØS eller Schengen-området, skal på karantenehotell ved ankomst til Norge. Dette gjelder uavhengig om reisen har vært nødvendig eller ikke.
Det gjelder også uavhengig av om man kan vise til en negativ koronatest fra avreiselandet og en ved ankomst til Norge, og om man er fullvaksinert.
Last ned Khrono-appen og få varsel om de viktigste nyhetene.
Last ned til iPhone - Last ned til Android
-
Det er registrert 3.000 norske studenter i Storbritannia, og 1.300 i USA og Canada.
Statssekretær Lars Jacob Hiim (H) i Justis- og beredskapsdepartementet sier at reglene ble innført for å hindre muterte virusvarianter i å få fotfeste i Norge.
Han tror ikke det vil bli aktuelt for regjeringen å ta regningen for studentenes karanteneopphold.
– Myndighetene vurderer løpende smittesituasjonen og hvilke regler som bør gjelde, inkludert karantenehotellordningen. Det ligger ikke nå an til å gi studenter fritak for egenandel på karantenehotell, sier Hiim.
(©NTB)
Nylige artikler
Forskningsparkens lekende prins
8 av 10 universiteter med røde tall i Frankrike: «Dette er en alvorlig advarsel»
Forlot først akademia på grunn av midlertidigheten
Raseforskere lurte til seg helsedata fra 20.000 barn
Skal sykepleiere utdannes på dugnad?
Mest leste artikler
Sykepleierstudenten har en dødelig sykdom. Mens han kan, vil han hjelpe andre
Stenger ute alle søkere fra Iran, Russland, Kina og Nord-Korea
Ønsker å bli kvitt navnetradisjonen. Vil ikke være professor emerita
Det renner inn med KI-genererte søknader. — Som en flodbølge av KI-skvip
Ny rektor ved amerikansk eliteuniversitet blir møtt med kritikk