Siste fra forsiden:
Siste fra forsiden:
- Siste
- Mest lest
Spørretime
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Tirsdag kveld arrangerte Kunnskapsdepartementet det de kaller «folkets spørretime» for andre gang i løpet av koronatiden. Direkte på Facebook, i avslappet stil, svarte kunnskapsminister, Guri Melby (V) og forsknings- og høyere utdanningsminister, Henrik Asheim (H) på spørsmål som hadde blitt sendt inn.
Henrik Asheim prøvde å sette litt mot i studentene, og de som skal begynne å studere til høsten.
— Litt velkomst og fest håper jeg det blir. Det er veldig viktig å bli møtt av noen når man begynner på et nytt studie, sa han.
Han fortalte at han ser veldig fram til at det kan bli mindre stille på campusene.
— Jeg gleder meg veldig til å se at campusene våkner til liv. At studentene sitter på plener og plasser og leser og diskuterer ting. Og jeg håper og de får mulighet til å få nye venner, bli litt forelsket, gå på den festen, gjøre alle de tingene der. Den delen av studielivet er også viktig, fordi du lærer så mye om deg selv gjennom de årene.
Hverken Asheim eller Melby la skjul på at de gleder seg til ting er normale igjen — og de kan reise rundt og møte folk. Begge ministrene sa at de har følt en viss bekymring for hvordan det går med studentene som sitter alene på hyblene sine.
— Norsk studentorganisasjon har vært bekymret, og jeg er og veldig bekymret. Beskjeden jeg har fått fra utdanningsinstitusjonene er at ting fungerer greit. Men det er klart — det har ikke vært et optimalt halvår. Heller ikke for studentene, sa Asheim.
Mange av spørsmålene under spørretimen handlet om forhold på grunnskolen og videregående skole, men det kom også spørsmål om høyere utdanning.
En person lurte på om det ville være mulig for han å dra på utveksling til England i høst.
Til det svarte Asheim ærlig at det vet han ikke ennå, og at vedkommende måtte spørre utdanningsinstitusjonen sin om det.
— Det er de som bestemmer, men jeg er positiv, sa han.
Noen spurte også hvordan det vil bli i høst for de studentene som ikke trenger tilgang til laboratorium, og strengt tatt ikke må være på campus.
— Det vet jeg ikke sikkert. Jeg ber studentene, universitetene og høgskolene om å planlegge for normal studiestart. Det kan være noe mer må foregå på nett i august og september, og at det blir noe mindre opplegg i fadderuken, men vi planlegger altså for at ting skal gå som normalt. Universitetene og høgskolene er og forberedt på ulike scenarier. Det vil være mulig å samles på campus for mange, sa han.
Nylige artikler
OsloMet vil i gang med å utdanne jurister
Universiteter stenger ned og legger om undervisningen
Når studenter blir straffet for å være syke
De kniver om å bli Norges mektigste student
Storbritannia stanser studentvisum fra fire land
Mest leste artikler
Trond Mohn snakker ut:«Vi nordmenn er et helvetes folk. Vi er ikke rause»
Nobelprisvinnar trekker seg etter Epstein-vennskap
Betalte ut over 34 millioner i styrehonorarer i 2025
— Ærlig talt, reklamen fra NMBU er jo bare morsom
Politihøgskolen brukte falske KI-tall: — Jeg legger meg flat